نقد و بررسی Bai Qu: Hundreds of Melodies

توسط Pars Joy در 27 جولای 2021

رمان‌های تصویری مدتی است که طرفداران بسیار زیادی را در بازار محصولات دیجیتالی به خود جذب کرده است و به میدانی برای نویسندگان و هنرمندان طراح بدل شده است. در این نقد و بررسی قصد داریم تا با تیم نقد و بررسی Pars Joy به تحلیل Bai Qu: Hundreds of Melodies بپردازیم. این عنوان که توسط توسعه دهنده چینی Magenta Factory با همکاری ZiX Solutions تولید شده است، برروی سیستم‌عامل‌های کامپیوتر به طور مستقل منتشر شد و سپس توسط ناشر مشهور Ratalaika، برای Xbox One و دیگر کنسول‌ها پورت شد.

این رمان تصویری که در ادامه Shan Gui ساخته شده است، با درونمایه‌هایی پیرو نسخه قبلی، به مفاهیمی مانند از دست دادن و عشق می‌پردازد. استفاده از تصویرسازی‌های گرافیکی با استفاده از CG یکی از مواردی است که این توسعه دهنده در آن پیشرفت چشمگیری داشته است.

داستان Bai Qu: Hundreds of Melodies راجع به شخصیتی به نام Wei Qiuwu است که یک دانشجوی پسر جوان است. تقریبا تمامی داستان فلش بکی به روایت رابطه Wei با دختری به نام Li Jiayun است که به تازگی بر اثر بیماری به دیار باقی شتافته است.

در این بازی شما به خاطرات Wei پا می‌گذارید و ماجرای آشنایی او با Li Jiayun را خواهید دید که به یک ارتباط عمیق با Wei بدل می‌شود. آشنایی این دو از یک بیمارستان آغاز می‌شود، جایی که پدر Wei در آن بستری است و همینطور Li  برای مداوا به آنجا مراجعه کرده است. Li که به موسیقی و هنرهای نمایشی علاقه‌مند است، در حال نواختن آکاردئون است که به صورت تصادفی در لابی با Wei آشنا می‌شود.

ارتباط دو شخصیت به اندازه ای عمیق می‌شود که Wei بیشتر زمان خود را با Li Jiayun می‌گذراند و به بهانه های مختلف، به او سر می‌زند تا در بیشتر فعالیت‌های او، از گشت و گذار در شهر گرفته تا اجرای نمایش تئاتر، حضور یابد. در این رمان تصویری، شما با اینکه در خاطرات یک شخصیت هستید، می‌توانید تصمیمات معدودی را در روند روایت بگیرید.

این رمان تصویری پیرامون روابط عمیق انسانی شکل گرفته است و ساختار داستان تمامی تلاش خود را می کند تا مفاهیمی مانند دلبستگی، دوستی، رویارویی با فقدان و خلاء عشق را در جانِ روایت بگنجاند. تأکید مکرر بر روی این مفاهیم در روابطی که بین شخصیت ها شکل می گیرد و یا در باره آن صحبت می شود، نشان از آن دارد که نویسنده داستان ‌Bai Qu تلاش خود را بر ایجاد تجربه ای دلگرم کننده و لطیف برای مخاطبین قرار داده است، اما یک جای کار می لنگد.

بر خلاف داستان، تصویرسازی و طراحی شخصیت ها که از لحاظ فنی بسیار کیفیت بالایی دارند، از لحاظ سازگاری با ساختار قصه و بطن مفاهیم اساسی آن به طرز غیر حرفه ای و سرسرانه ای پیاده سازی شده اند و استفاده بسیار زیاد از اِلِمان های غیرقابل تطبیق با پیام روایت، مانند لباس های تنگ و ژِست های اغواگرانه شخصیت ها در موقعیت های مختلف برای یکدیگر، باعث می شود تا تمرکز مخاطب از آنچه طراح روایت قصد دارد نشان دهد کاملا منحرف شود.

اما استفاده از تصویرسازی به کمک CG، باعث شده است که در صحنه‌ های مختلف بازی منظره های بسیار چشم نوازی بوجود بیاید و از این رو نورپردازی برخی پیش زمینه‌ها خیره کننده هستند.

علاوه بر مسائلی که ذکر شد، Bai Qu مشکل دیگری نیز دارد که ترجمه بسیار ضعیف آن به انگلیسی است و به تنها بخشی که زاویه دید درستی نسبت به اثر داشته، یعنی داستان و بار دراماتیک آن، ضربه جدی ای وارد می کند. اشتباهات فاحش در دستور زبان انگلیسی در برخی مکالمه ها و همینطور استفاده از کلاماتی با بار احساسی اشتباه در تعدادی از آن‌ ها باعث می شود تا هنگامی که مخاطب به پایان اثر  برسد، درک یکپارچه ای از شخصیت ها پیدا نکند و دچار سوء تفاهم های جدی در رابطه با اطلاعات مربوط به شخصیت ها و نیت های آنان پیرامون تصمیماتی که می گیرند بشود.

Bai Qu: Hundreds of Melodies، داستان و خط روایی جالب توجهی دارد، با این حال عدم هماهنگی تصویرسازی ها با حال و هوای قصه و ایراداتی در متن که در برخی موارد به درک مخاطب از شخصیت‌ های داستان لطمه می‌ زند، این رمان تصویری را به یک تجربه نصفه و نیمه مبدل می سازد و حتی تصویرسازی های مبتنی بر CG استودیو ZiX نمی‌تواند این اثر را از ضعیف بودن نجات دهد.

نکات مثبت

استفاده از CG به جای نقاشی
داستانی لطیف و طولانی

نکات منفی

عدم هماهنگی تصویرسازی با درونمایه رمان تصویری
ترجمه ضعیف از چینی به انگلیسی

امتیاز
امتیاز
گرافیک
5.0
داستان
6.0
گیم پلی
4.0
موسیقی
6.0
جزئیات

Bai Qu: Hundreds of Melodies یک رمان تصویری با مدت زمان قابل قبولی است که عاملیت چندانی به بازیکن نمی‌دهد و با اغراق در طراحی شخصیت ها و عدم هماهنگی بخش بصری عنوان با بخش روایی آن، از ارائه تجربه ای یکپارچه به مخاطب، باز می ماند.

5.3
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و برسی Black Book
20 سپتامبر 2021
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
8.1

نقد و برسی Black Book

3.7

نقد و برسی World Soccer Strikers ’91

6.8

نقد و بررسی May’s Mysteries: The Secret of Dragonville

8.0

نقد و بررسی Kitaria Fables

9.7

نقد و بررسی بازی Marble Duel

8.0

نقد و بررسی Recompile

6.5

نقد و بررسی From Earth To Heaven

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved