نقد و بررسی بازی The Solitaire Conspiracy

توسط Pars Joy در 11 نوامبر 2022

شاید تا به حال عناوین زیادی با محوریت کارت بازی را تجربه کرده باشید که از خاطره انگیزترین آنها می توان بازی The Solitaire را نام برد که به عنوان بخشی از بازیهای کامپیوتری در دسترس قرار داشت. اما ساخته جدید استودیوی Bithell Games یعنی بازی The Solitaire Conspiracy که یک عنوان کارت محور است، با سایر بازیهای کارتی ای که تاکنون دیده اید، تفاوت های اساسی ای دارد و به نوعی می توان آن را جزو برترین های این سبک در نظر گرفت که پس از انتشار خود، با استقبال بسیار خوب جامعه گیمرها و منتقدین روبرو شد. برای مطالعه نقد و بررسی این بازی در وب سایت Pars Joy با ما همراه باشید.
تاکنون استودیوی Bithell Games آثار و بازیهای جذابی را در سبک معمایی و فکری تولید کرده که تقریبا همگی آنها با امتیازات و بازخوردهای فوق العاده گیمرها روبرو شدند. محصول جدید این شرکت که The Solitaire Conspiracy نام دارد، با وجود کوتاه بودن مدت زمان بخش داستانی اش، گیم پلی ای بسیار لذت بخش و به یاد ماندنی را برای پلیرها به ارمغان می آورد. این بازی در گیم پلی خود از آثار کلاسیک کارت محور خصوصا The Solitaire استفاده کرده و فرمول موفق این بازی را به سطح جدیدی وارد کرده و به قول معروف می توانیم بگوییم به اوج خود رسانده است. همچنین این عنوان المان های دو بازی Subsurface Circular و Quarantine Circular را نیز در بطن گیم پلی خود جای داده و با یک روایت داستانی پخته در عرض 1 تا 2 ساعت، یک داستان کوتاه دیگر را ارائه می دهد.

روایت داستانی بازی از طریق ویدئوهای سینمایی دنبال می شود که در آن ها Greg Miller و Inel Tomlinson نقش آفرینی کرده اند. شما با سازمان Protego سر و کار دارید، یک شبکه جاسوسی مستقل که به هیچ سازمان دیگری وابسته نیست و کاملا به صورت مستقل فعالیت های خود را انجام می دهد. با بازی در نقش یک عضو جدید تازه استخدام شده بی ‌نام و نشان، متوجه می‌شوید که Protego اخیراً تحت یک حمله جدی که توسط مغز متفکر جنایتکار و مرموزی به نام “Solitaire” هدایت می شود، قرار گرفته است و اعضای یا خدمه جاسوسی خود را متلاشی کرده و شبکه سازمان Protego را ویران کرده است. در این شرایط بحرانی و آشوب زده، فقط یک نفر از اعضای سازمان به نام Jim Ratio (با بازی گرگ میلر) که یک تحلیل گر است باقی مانده و به شما کمک می کند، او به شما اجازه دسترسی به سیستم C.A.R.D.S (سیستم شناسایی و دفاعی سایبری تقویت شده) را می دهد. از طریق دسترسی به این سیستم می توانید شخص Solitaire را از بین ببرید و در این میان خدمه جاسوسی زنده سازمان خود را پیدا کنید.
گیم پلی بازی از مکانیزمهای Solitaire استفاده می کند، به این صورت که مجموعه ای از کارت ها را در یک شبکه 4×3 قرار می دهد، اما ستون وسط را خالی می گذارد. کارت‌ها در ستون‌های چپ و راست به هم ریخته می‌شوند و چندین انتخاب را همزمان به شما می ‌دهند. مانند بازی تک نفره معمولی، شما باید آنها را به ترتیب صحیح (Ace to King) قرار دهید که در این صورت گزینه های متعددی برای قرار دادن آنها وجود دارد. در میان ستون‌های کناری، می ‌توانید نظم کارت بالایی را روی ستون‌های دیگر به هم بزنید، اما انجام این کار فقط در صورتی ممکن است که کارت شما دارای شماره کمتر از کارتی باشد که بالای آن قرار می‌دهید. در این بخش ماموریت‌های مختلف به شما محول می شود که در آنها می ‌توانید از ۴ خدمه مختلف استفاده کنید که همگی توسط بازی انتخاب می‌ شوند و هر کدام با توانایی‌ های ویژه ‌ای که توسط جک، ملکه یا پادشاه فعال می‌ شوند، قابل بازی اند.

با تکمیل ماموریت ها امتیاز XP دریافت می کنید که برای تکمیل بخش داستان مورد استفاده قرار می گیرند. در نهایت شما باید به لول 15 برسید و با بالا بردن لول، خدمه جدیدی به دست خواهید آورد که در مجموع 8 نفر هستند. همچنین مراحل جدید، تم های رنگی نئون مانند زیبایی را برای عرشه یا محیط بازی شما باز می کنند که به هر چه زیباتر ساخت محیط بازی کمک می کنند. در خارج از بخش کمپین، حالت ‌های Skirmish و Countdown را نیز دارید که به ترتیب با رسیدن به لول 7 و 9 قابل دسترسی خواهند بود و تنوع خوبی به روند گیم پلی اضافه می‌ کنند. لازم به ذکر است این بازی بخش آنلاین و چندنفره ندارد و کاملا یک بازی تک نفره آفلاین است.

گرافیک و موسیقی بازی در حد عالی کار شده اند و درجه یک هستند، خیلی بهتر از آن چیزی که برای یک بازی سرگرم کننده Solitaire انتظار دارید.

نکات مثبت

کاوش در دنیای جذاب بازی Solitaire
طراحی خیره کننده محیط های بازی
موسیقی های متن گوش نواز
ارزش تکرارپذیری بالا
روایت داستانی جذاب
ارائه یک گیم پلی بسیار سرگرم کننده

نکات منفی

معماهای بازی چالش لازم را ندارند
کوتاه بودن بخش کمپین
موارد اضافی بازی را بسیار ساده تر می کند

امتیاز
امتیاز
گرافیک
9.0
داستان
9.0
گیم پلی
8.5
موسیقی
8.0
جزئیات

ممکن است بازی The Solitaire Conspiracy از نظر داستانی در حد و اندازه ساخته های قبلی اقای Mike Bithell نباشد، ولی یکی از لذت ‌بخش‌ ترین ها از نظر گیم ‌پلی محسوب می شود. اگر می ‌خواهید یک سرگرمی کوتاه و شیرین داشته باشید، به دنبال آن نباشید. اگر کسی قصد دارد در یک بازی استراتژی، برنامه ای پیچیده را طرح ریزی کند، این بازی خواسته اش را برآورده می سازد و بنابراین به سمت یک بازی پازل متمایل می شود. در مجموع یک بازی خوب است، هرچند نه از نظر طراحی نفس گیر است و نه از نظر گیم پلی. اما افرادی که به دنبال تجربه بازی‌ های معمایی پیچیده هستند، ممکن است این بازی کارتی یک نفره انتظاراتشان را برآورده سازد.

8.6
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha
6 دسامبر 2023
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.4

نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha

6.5

نقد و بررسی بازی Doom and Destiny Worlds

8.0

نقد و بررسی بازی Sven – Completely Screwed

8.1

نقد و بررسی بازی Kovox Pitch

7.5

نقد و بررسی بازی Super Intern Story

9.0

نقد و بررسی بازی Bzzzt

6.0

نقد و بررسی بازی The Crown of Wu

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved