نقد و بررسی بازی Sakura Dungeon

توسط Pars Joy در 2 جولای 2023

Sakura Dungeon نهمین عنوان از سری Sakura ساخته شده توسط شرکت Winged Cloud است که 8 ژوئن 2023 برای کنسول نینتندو سوئیچ منتشر شده است. البته این بازی در سال 2016 برای PC از طریق استیم عرضه شده بود که توانست امتیازات و بازخوردهای بسیار خوبی را دریافت کند. Sakura Dungeon یک بازی RPG در سبک خزنده سیاه چال (dungeon crawler) اول شخص و ساده است که بخشی از مجموعه ای طولانی ساکورا محسوب می شود که در میان علاقمندان به بازیهای سبک رمان بصری کاملا شناخته شده است. این نسخه نیز همانند عناوین قبلی خود دارای حدود 30 ساعت گیم پلی می باشد و اگر بازیهای گذشته ساکورا را تجربه کرده باشید، پسس از انجام این بازی جدید متوجه می شوید که با اثری نسبتا متفاوت و هیجان انگیزتر روبرو هستید که ارزش وقت شما را دارد.
داستان بازی Sakura Dungeon یک شوالیه زن تازه کار به نام Ceri را دنبال می کند که به طور ناخواسته یک روح روباه باستانی و ارباب سیاه چال سابق به نام Yomi را آزاد می کند. این دو با یکدیگر هیچ مطابقتی ندارند، اما Ceri در نهایت تسلیم شده و مجبور می شود به اطاعت از يومي بپردازد و به او كمك كند تا جايگاه سابق خود را به عنوان ارباب سیاه چال دوباره به دست آورد.

همانطور که Ceri و Yomi در هر مرحله از بازی یک قسمت از سیاه‌چال را کاوش می‌کنند، با دشمنان آن می‌جنگند، مناطقی را تصرف کرده و دختران موسوم به هیولاها را در طول مسیر استخدام می‌کنند، گروهی از شخصیت‌ها و قهرمان دختران هیولا را جمع آوری می کنند. آنها به افشا کردن راز ارباب سیاه چال جدید که یومی را قرن ها زندانی کرده است، کمک می کنند و مبارزاتی را علیه طرفداران او انجام می دهند.هنگامی که اعضای گروه خود را به تعداد کافی جمع آوری کردید، می توانید قسمت های بیشتری از سیاه چال را کاوش کنید، ماموریت های جانبی را انجام دهید و در برخوردهای تصادفی با دشمنان بجنگید.

از لحاظ گیم پلی، Sakura Dungeon از مکانیزم های سایر عناوین نقش آفرینی و رمان بصری خزنده سیاهچال پیروی می کند که در آن Ceri حداکثر 5 دنبال کننده دیگر را به همراه خواهد داشت تا او را در تلاش برای شکست دادن هیولاها در هر مرحله یاری کند. آنها باید کلیدهای تعبیه شده را پیدا کرده و نگهبان (هیولای رئیس) هر مرحله را شکست دهند تا بتوانند به مرحله بعدی بروند. همه هیولاها دارای مدل های دوبعدی منحصر به فرد هستند و اکثر این هیولاها در طول بخش های رویداد خاص مربوط به هر منطقه از سیاه چال، با Ceri گفتگو می کنند.

محیط های سیاه چال تنوع بسیار خوبی دارد که شامل یک قلعه غربی، یک عمارت شرقی، یک غار زیرزمینی، یک هرم مصر، یک قلمرو پرتگاهی و حتی یک سفینه فضایی متعلق به دوران آینده می شود. همه این محیط ها طی 30 مرحله جذاب با انواع تله‌ها و تله‌پورترها همراه هستند. همچنین تعدادی ماموریت جانبی اختیاری نیز وجود دارد که در صورت تکمیل آنها یک دستاورد و اغلب یک هیولای منحصربه‌فرد پاداش می‌دهد که می توانید از او به‌عنوان یک همراه در نبردها استفاده نمایید.

در گل گیم گلی این بازی هیچ چیز پیچیده ای را در بر نمی گیرد و مبارزات آن به صورت نوبتی انجام می شوند و شخصیت‌ها با هر نوبت در نبرد سلامتی خود را به دست می‌آورند و وارد سیاه‌چال می‌شوند. هر شخصیت مجهز به دو نوار است که یکی مربوط به سلامتی و دیگری مربوط به استقامت است. سیستم مدیریت منابع Sakura Dungeon واقعا استثنایی عمل می کند که اکتشاف در سیاه چال ها را بسیار ساده تر می کند. پس از اینکه ایتم های لازم را به دست آوردید، می توانید به شهر بازگردید و مهارت های خود را ارتقا دهید. از جمله ضعف های بازی این است که فاقد صداگذاری است و مکانیک مبارزات آن ممکن است برای کسانی که یک بازی خزنده سیاهچال پیچیده تر را ترجیح می دهند، بسیار ساده باشد.
گرافیک و سبک هنری Sakura Dungeon مانند عناوین قبلی خود همچنان کیفیت خود را حفظ کرده و طراحی شخصیت ها به خوبی انجام شده است. به طور مشابه، تنوع در طرح های سیاه چال در واقع بسیار خوب است که مشابه آن را در کمتر عنوان این سبک دیده بودم و تا این حد انتظار نداشتم باکیفیت باشند. متاسفانه این بازی در بخش جلوه های صوتی کمی ضعیف ظاهر شده و صداگذاری و موسیقی قابل توجه و برجسته ای در آن وجود ندارد.
در پایان اعتراف می کنم که این یک بازی نسبتا طولانی است. گیم پلی مناسبی دارد و باس فایت های آن چالش برانگیز هستند. سطوحی در بازی وجود دارد که شما را ملزم به تصمیم گیری های حیاتی می کند که می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهند.

نکات مثبت

قابلیت پخش خودکار دیالوگ ها
اضافه شدن ویژگی Skip برای رد کردن دیالوگ ها
همچنان سبک هنری و گرافیکی نسخه های قبلی خود را حفظ کرده است
شخصیت پردازی عالی کاراکترها

نکات منفی

هیچ گونه انیمیشن متحرکی در بازی وجود ندارد
برخی دیالوگ ها و صحنه خسته کننده و تکراری هستند

امتیاز
امتیاز
گرافیک
8.5
داستان
8.0
گیم پلی
8.5
موسیقی
7.0
جزئیات

به طور کلی بازی Sakura Dungeon یک رمان بصری نقش آفرینی زیبا برای طرفداران عناوین ساخته شده توسط Winged Cloud است که ممکن است علاقه مند به جمع آوری بازیهای سری Sakura باشند. همچنین این بازی برای کسانی است که می‌خواهند یک رمان بصری با مضامین طنز، عاشقانه، معمایی، هیجان‌انگیز، فانتزی و علمی تخیلی را امتحان کنند و بدشان نمی‌آید ساعت‌ها وقت صرف کردن و ارتقاء شخصیت‌ها برای پیشرفت در قسمت اصلی کنند، یک انتخاب عالی محسوب می شود. Sakura Dungeon واقعاً چیزی متفاوت از سایر بازی‌های ساکورا است و طرفداران کهنه کار ژانر خزنده در سیاه چال مطمئنا از تجربه این بازی لذت خواهند برد. گیم پلی نسبتا سرگرم کننده ای دارد و کیفیت تصاویر اصلی سری ساکورا این بازی همچنان پابرجا مانده و خوب است.

8.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha
6 دسامبر 2023
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.4

نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha

6.5

نقد و بررسی بازی Doom and Destiny Worlds

8.0

نقد و بررسی بازی Sven – Completely Screwed

8.1

نقد و بررسی بازی Kovox Pitch

7.5

نقد و بررسی بازی Super Intern Story

9.0

نقد و بررسی بازی Bzzzt

6.0

نقد و بررسی بازی The Crown of Wu

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved