نقد و بررسی بازی Obakeidoro!

توسط Pars Joy در 20 دسامبر 2022

یکی از خاطره انگیزترین و مهم ترین بازی های دوران کودکی همه ما، قایم باشک است. جمع شدن کنار هم و بازی کردن با بچه های محل، یکی از تفریح های همیشگی کودکان به شمار می رفت. حالا که دنیای دیجیتالی جای خود را در بین کودکان باز کرده است، این بازی از سبد کودکان و تفریحاتشان رخت بربسته است. اما اکنون کمپانی پیدا شده است که این بازی قدیمی و محبوب را در قالب یک بازی کاملا کودکانه پیاده سازی کرده است که کودکان امروزی و عشق تکنولوژی نیز می توانند از این بازی قدیمی لذت کافی را ببرند. در ادامه با نقد و بررسی بازی Obakeidoro! توسط وبسایت Parsjoy همراه باشید.

همانند بازی اصلی، در اینجا یک هیولا به دنبال شما می گردد تا شما را زندانی کند و بقیه نیز باید قایم شوند تا از شر او در امن بمانند. بازی برای حداکثر چهار بازیکن، در هر دو حالت تک نفره و چند نفره طراحی شده است. سه بازیکن دیگر در حالت چند نفره، کودکانی هستند که سعی می‌ کنند تا پنهان ‌شوند و یک بازیکن هیولایی است که می‌ خواهد آنها را دستگیر کند. در حالت تک نفره بازی، همه بازیکنان دیگر از همتایان هوش مصنوعی تشکیل شده اند. در مجموع 9 سطح برای بازی وجود دارد. در داخل هر یک از نقشه ها، قفسی در مرکز مناظری قرار دارد که عناصری مانند دهکده های کوچک، پل ها و مناطق جنگلی را در خود جای داده است. تعدادی گوشه و کنار کوچک و همچنین سطوح مختلف در بالا و زیر زمین وجود دارد که می‌توانید در آنها پنهان شوید، زیرا هدف شما به عنوان کودک فرار از دستگیری و زنده ماندن به مدت سه دقیقه است. بازی به همین سادگی هم نیست و تعدادی از عناصر دیگر نیز وجود دارد که گیم پلی را تقویت می کند و مجموعه ای از قفل ها را برای ایجاد تنوع در سبک بازی ارائه می دهد. هر یک از بچه‌ها یک فانوس با خود حمل می‌ کنند که به روشن کردن راه از میان سطوح غبارآلود و تاریک کمک می ‌کند. از این فانوس می توان در زمانی که هیولا شما را پیدا کرد استفاده کنید تا برای زمان کوتاهی او را بیهوش کرده و یک شانس دیگر داشته باشید. در طرف مقابل نیز، هیولا یک سری ارواح کمک کننده دارد که می تواند جای کودکان را برای او لو دهد. اگر به عنوان هیولا کودکی را اسیر کنید، قفس مرکزی تبدیل به زندان می شود. اگر هر سه کودک زندانی شوند، هیولا برنده می شود. با این حال، اگر تنها یک کودک پس از سه دقیقه همچنان آزاد بماند، هیولا بازی را می بازد.

چه به صورت آنلاین و چه به صورت انفرادی بازی کنید، هر بازی موفق به شما XP و سکه هایی می دهد که می توانید با استفاده از آن ها، شخصیتی را که با آن بازی می کردید، ارتقاء دهد. با بالا بردن سطح توانایی شخصیت ها، می توانید یک سری ارتقا نیز برای فانوس خود خریداری کنید. این ارتقا ها از شعاع بزرگتر برای بیهوش کردن هیولا تا بی حس کردن قوی تری که تعقیب کننده شما را برای مدت طولانی تری ناتوان می کند، در بر میگیرد. همچنین می توانید با استفاده از این موارد، هیولاها را نیز ارتقا دهید و شخصیت های مختلفی از جمله یک غورباقه را باز کنید که توانایی پریدن را دارد. این تنوع باعث می شود که گیم پلی بازی از ورطه تکراری بودن در بیاید و همیشه انگیزه را برای بازی کردن، بالا نگه دارد. علاوه بر توانایی ارتقا عملکردها و کاراکترها، پیشرفت در بازی یک سری جوایز دیگر نیز به ارمغان می آورد که عناوین را به شما ارائه می دهد. چیزی که ارزش بیشتری در حالت آنلاین بازی دارد. این‌ عناوین مانند دستاوردها عمل می ‌کنند و از شما می‌ خواهند که تعداد معینی بازی را انجام دهید یا تعداد معینی از کودکان را جذب کنید. هرچه بیشتر قفل را باز کنید، عنوان شما در بازی آنلاین بهتر می شود.

بازی از لحاظ فنی نیز عملکرد خوبی را از خود به نمایش می گذارد. هوش مصنوعی بازی به خوبی عمل می کند و حالت تک نفره بازی همچنان همان سطح فوریت، پنهان کاری و تنش را در مکانیک خود حفظ می کند. حالت آنلاین و چند نفره بازی نیز بسیار درخشان است. سرورها و لابی ها همگی پایدار هستند و شاهد هیچگونه افت کیفیت و یا باگ و لگی نخواهیم بود و بازی در سریع ترین زمان ممکن به درخواست کاربران پاسخ می دهد. سرورهای بازی نیز به طور عجیبی شلوغ هستند چرا که اگر ظرفیت کامل بازی پر نشود، هوش مصنوعی جای آن را می گیرد بنابراین می توانید با چند نفر از دوستانتان، به همراه هوش مصنوعی قدرتمند بازی، بازی را تجربه کنید. گرافیک و صداگذاری بازی هم بسیار تمیز کار شده است و همین سادگی و پختگی کافی در ارائه، بازی را به یک تجربه ارزشمند ارتقا می دهد.

بازی Obakeidoro برخلاف اسم. عجیبش، گیم پلی بسیار ساده و آشنایی را دارد. بازسازی یکی از مهمترین سرگرمی های دوران کودکی ما، یعنی قایم باشک، آن هم به بهترین شکل ممکن، می تواند هر مخاطبی را هیجان زده کند. تنوع در شخصیت ها، مکان های بازی، سبک گیم پلی و عناصری که در آن وجود دارد باعث می شود تا تکرارپذیری بازی تا حد کشنده ای بالا باشد. تجربه این بازی برای همه کسانی که در کودکی شان قایم باشک سرگرمی اصلی آن ها بوده است و یا گیمرهایی که حوصله تکان خوردن ندارند، پیشنهاد می شود.

نکات مثبت

گیم پلی متنوع
شخصیت های زیاد
عملکرد فنی بسیار خوب
گرافیک و موسیقی ساده و تمیز
بازسازی خوب از بازی قایم باشک

نکات منفی

ندارد

امتیاز
امتیاز
گرافیک
10
داستان
10
گیم پلی
10
موسیقی
10
10
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Sport & Fun: Swimming
20 فوریه 2023
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.5

نقد و بررسی بازی Sport & Fun: Swimming

7.6

نقد و بررسی بازی Nadir: A Grimdark Deck Builder

نسخه بعدی سری Gran Turismo در دست توسعه است

بازی Sons of the Forest به صورت دسترسی زودهنگام منتشر خواهد شد

هواداران Redfall را برای الزام اتصال دائم به اینترنت تحریم می‌کنند

2.0

نقد و بررسی World Class Champion Soccer

8.8

نقد و بررسی بازی Gas Station Simulator

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved