نقد و بررسی Half-Life: Alyx

توسط parsjoy در 1 می 2020

واقعیت مجازی یک تکنولوژی و فناوری نوین است که به کاربر امکان می‌دهد تا با یک محیط شبیه‌سازی تعامل داشته باشد. بیشتر محیط‌ های واقعیت مجازی تجهیزاتی برای برقراری ارتباط تصویری انسان با رایانه هستند البته در این میان گروه محدودی نیز دارای حسگرهایی صوتی یا لمسی برای تعامل با کاربر هستند. نوع دیگری از واقعیت مجازی وجود دارد که توسط القای محیط 360 درجه ایجاد می‌شود و در واقع واقعیتی از آنچه هستیم را برای دیگران به نمایش می‌گذارد.

با استفاده از این فناوری واقعیت مجازی می‌توان این امکان را فراهم کرد تا افراد بتوانند از امکانات و مکان شما به خوبی دیدن کنند. واقعیت مجازی  یک محیط شبیه‌سازی کامپیوتری می‌باشد که می‌تواند حضور فیزیکی را در یک محل و در یک دنیای واقعی یا یک دنیای مجازی شبیه‌سازی کند.

این تعریف ویکی پدیا از تکنولوژی واقعیت مجازی شاید یکی از ساده ترین و خلاصه ترین تعریف های تکنولوژی واقعیت مجازی باشد که در دنیای امروز به شدت پرطرفدار شده است و بسیار از آن در محیط های مختلف و در کارهای بسیار متنوعی استفاده می شود مانند برامه های شبیه ساز معماری و طراحی یا القاهای ذهنی و در این بحث ما در بازی های رایانه ای.

بنابراین این تکنولوژی جذاب در دنیای بازی های رایانه ای هم مدت هاست که را پیداکرده است و بنابراین چندسالی می شود که استودیو های بازی سازی کوچک و بزرگ روی این امر سرمایه گذاری کرده اند و این امر بنابراین باعث شده است تا این تکنولولژی نیز به سرعت در این مدت پیشرفت بیشتری داشته باشد.

همانطور  که توضیح دادیم این تکنولوژی که یک تکنولوژی جذاب و جدید است باعث می شود تا مخاطب بتواند در محیط های مختلف بدون این که به صورت فیزیکی حضور داشته باشد اما به صورت مجازی در این مکان ها حضور داشته باشد و حتی به تجربه ی کارهای مختلف نیز بپردازید. این امر بنابراین شاید یکی از اساسی ترین بخش هایی می باشد که در بازی های رایانه ای نیز کاربرد دارد و این بخش بخش حس کردن و انجام دادن کارها و و حضور داشتن در محیط بازی می باشد.

بازی ای هم که در این پست قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم Half-Life: Alyx نام دارد که یک بازی بسیار قوی می باشد در زمینه ی تکنولوژی واقعیت مجازی که به تازگی توسط استودیوی بازی سازی Valve Corporation توسعه داده شده است و مسئولیت انتشار آن را نیز استودیوهای بازی سازی Jay Pinkerton, Sean Vanaman, Erik Wolpaw برعهده داشته اند که به نوعی سومین قسمت از این بازی به حساب می اید.

این بازی البته یک بازی بسیار معروف در این زمینه می باشد و شاید برای عده ی بسیار زیادی نیاز به معرفی آن نباشد و این بازی در نوع خودش دارای طرفداران زیادی هم می باشد که این امر باعث می شود تا شما بتوانید در بازی به خوبی آشنا باشید و هر از گاهی در میان دوستان و آشنایان خودتان نیز نامی از این بازی بشنوید. اما به هر صورت ما تصمیم گرفتیم تا این بازی را برای افرادی که با این بازی به هر نحوی آشنا نیستند یا به این تکنولوژی علاقه دارند یا به هر صورت معرفی نماییم و مورد نقد و بررسی قرار دهیم و بنابراین امیدوار هستیم که شما هم در این مقاله با ما همراه باشید.

بازی Half-Life: Alyx یک بازی داستانی با تم آخرالزمانی می باشد که این امر باعث می شود تا شما با داستانی در بازی رو به رو باشید که بسیار خوب پرداخته شده است. علاوه بر این این داستان یک داستانی می باشد که اگر شما از طرفداران این سری باشید به نوعی ارتباط های عمیقی برقرار می کنید با این داستان و شاید بهتر از اتفاقات بازی سر در بیاورید که این امر در نوع خودش باعث ارتباط برقرار کردن مخاطب با بازی می شود.

این داستان بنابراین باعث می شود تا بازی پتانسیل بالایی نیز در زمینه ی تکنولوژی واقعیت مجازی داشته باشد. این مسئله را البته در جلوتر در همین مقاله مورد بررسی بیشتر سعی می کنیم که قرار بدهیم اما به صورت کلی هم بازی در این بخش ها موفق است چرا که داستان بازی باعث می شود تا طیف وسیعی از محیط ها و با طراحی های خوب در بازی به وجود بیاید که این امر نکته ای است بسیار مثبت که باعث می شود این بازی برای این تکنولوژی بسیار مناسب و مساعد باشد.

برای کسانی که بازی را در سری های قبلی دنبال نکرده اند و با بازی آشنا نیستند شاید داستان بازی در ابتدا کمی سردرگم کننده و گیج کننده باشد که این امر باعث می شود تا بازی امتیازی منفی در این بخش دریافت نماید. این مسئله البته شاید در همان بیشتر باوایل بازی مطرح باشد که این امر باعث می شود تا مخاطب نتواند این بازی را کمی به خوبی شروع نماید اما البته به هر صورت بعد از مدتی بازی بسیار بهتر می شود و این رند بر روی دور خودش می افتد که این امر به نوبه ی خودش باعث می شود تا بازی نیز بهتر و بهتر بشود.

این بازی در عین حال همانطور که عرض شد به نوعی برای این تکنولوژی عرضه شده است و این نکته ای است که بسیار باعث خوشحالی مخاطب می شود و از طرفی هم توقعات مخاطبین این ژانر را از Half-Life: Alyx به شدت هم بالا می برد. اما به صورت کلی و حتی در جزئیات هم با قدرت می توان گفت که بازی به خوبی هر چه تمام تر بر روی این تکنولوژی پیاده سازی شده است و این نکته ای است بسیار خوب و جذاب که باعث می شود تا بازی هر چه بیشتر جذاب تر بشود.

و هم چنین بازی دارای بخش های بسیار متنوع و امکانات بسیار جذابی می باشد و به شدت واقگرایانه و جذاب طراحی شده است این سیتم در بازی و این مسئله موجب می شود تا شما بتوانید در بازی از بخش های بسیار متنوعی که آن را در بر می گیرند نهایت لذت را ببرید و بازی را دوست داشته باشید از این منظر بازی به شدت قوی می باشد و جذابیت های بازی هم به نوعی بی انتها هستند که این مسئله موجب می شود تا بازی نیز به شدت قوی جلوه گر شود.

بنابراین بازی به صورت کلی دارای بخش هایی بسیار متنوع می باشد که با قدرت هر چه  تمام تر نیز کار شده اند و این مسئله موجب می شود تا شما بتوانید در بازی به خوبی از بخش های بسیار متنوعی که بازی را در بر می یگرند لذت ببرد. بازی هم چنین می تواند این بخش ها را در یکجا و به صورت کلی جمع کند که این مسئله هم در نوع خود بسیار خوب است و باعث هر چه جذاب تر شدن بازی می شود.

نکات مثبت

تکنولوژی VR بکاررفته در بازی بسیار قوی است
قدرت گیم پلی
تنوع امکانات بازی
گرافیک بسیار غنی بازی
داستان قوی

نکات منفی

برای کسانی که سری قبلی را بازی نکردند شاید بازی کمی گمراه کننده باشد در ابتدا

امتیاز
امتیاز
گرافیک
10
داستان
9.5
گیم پلی
10
موسیقی
9.5
جزئیات

بازی به صورت کلی دارای بخش هایی بسیار متنوع می باشد که با قدرت هر چه  تمام تر نیز کار شده اند و این مسئله موجب می شود تا شما بتوانید در بازی به خوبی از بخش های بسیار متنوعی که بازی را در بر می یگرند لذت ببرد.

9.8
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی Good Pizza, Great Pizza
21 اکتبر 2020
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.8

نقد و بررسی Good Pizza, Great Pizza

6.9

نقد و بررسی Immortal Realms: Vampire Wars

7.5

نقد و بررسی Aery: Broken Memories

5.3

نقد و بررسی بازی A hero and a garden

4.9

نقد و بررسی بازی Infini

7.9

نقد و بررسی CrossCode

8.3

نقد و بررسی Night Call

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved