نقد و بررسی Night Call

توسط parsjoy در 16 سپتامبر 2020

باسلام خدمت مخاطبین گرامی وب سایت ما. در این مقاله بار دیگر در خدمت شما عزیزان هستیم تا به نقد و بررسی یکی دیگر از بازی های خوب روز دنیا بپردازیم. بازی ای که در این مقاله جهت معرفی خدمت شما اماده کرده ایم بازی Night Call نام دار. این بازی برای کنسول های رایانه ای ایکس باکس وان، رایانه های شخصی ویندوزی و پلی استینش 4 و هم چننبن نبنتندو سوئیچ منتشر شده است. این بازی را استودیوهای بازی سازی Monkey Moon، Raw Fury به بازار در سال 2019 عرضه کرده اند. با ما همراه باشید.

در بازی شما در نقش راننده تاکسی ای مهاجر در پاریس ظاهر می شوید که به علت حمله ی یک قاتل مخوف مدتی را در بیمارستان گذرانده است. بعد از اینکه از بیمارستان مرخص می شوید پلیس پاریس از شما می خواهد به وی برای یافتن این قاتل سریالی کمک کنید شما هم که چاره ای جز قبول این پیشنهاد ندارید به عنصری نفوذی برای پلیس فرانسه بدل می شوید.

گیم پلی بازی شامل این است که شما بعنوان راننده ی تاکسی در شب به سوار کردن مسافران مختلف که در یک مسیر خاص مشخص شدهاند خواهید پرداخت. این مسیرها و مسافران به نوعی از قبل توسط پلیس برنامه ریزی شده و تحت تعقیب قرار گرفته اند. اکنون نوبت شما است که مثلا به صورت تصادفی آن ها را سوار کرده و از زیر زبانشان حرف بکشید.

گیم پلی بازی شامل نقطه کلیک برای رانندگی در بین مسیر می باشد و سیستم بازی هم به صورت متن محور و تصمیم محور است. یعنی در بازی شما با مسافران دیالوگ می کنید و یا به آن ها پاسخ می دهید اما باید پاسخ ها و سوالات تان را به دقت از میان سوالات نمایش داده شده انتخاب نمایید و به نتایج آن ها نیز فکر کنید.

اما بازی Night Call چیزی بیشتر از این ظواهر ساده را نیز در خود دارد. بازیسعی کرده است به مشکلات روزمره ی مهاجران در کشورهای اروپایی -در این مثال فرانسه- بپردازد و از خلل روایت داستانی گیرا به مسائل سیاسی روز و اجتمای مهاجران نیز پرداخته است. از این منظر بازی Night Call بازی ای است که در اعماق پیش می رود و تا به کنه ی اجتماع پیش می رود.

در حقیقت یکی از علت های اصلی اینکه داستان بازی داستان یک راننده تاکسی مهاجر را  روایت می کند نیز همین است. در هر شهری معمولا تاکسی رانان از یا از قشر ضعیف جامعه و یا از مهاجران تشکیل شده اند پس بی ربط هم نیست که قهرمان داستان ما یک راننده تاکسی مهاجر است که با مشکلات فراوانی رو به رو است.

در بازی علاوه بر این مسافران نیز دارای خصوصیات و شخصیت پردازی های خاص خودشان هستند و گاها مهاجرانی آزرده خاطر مانند خود شما نیز سوار تاکسی شما می شوند. اینجاست که جاوی کلمات بیشتر از پیشخودش را نشان می دهد ایا باید با پان ها همدردی کنید؟ یا سرتان را با مشکلات و بدبختی های خودتان گرم کنید؟

بازی به هر صورت مخاطب خود را با سوالات اخلاقی اینچنینی رو به رو می کند که در نوع خودش می تواند جذاب و تاثیرگذار باشد. در عین حال گرافیک بازی نیز تمی تیره و تار دارد و به سبک فیلم های نوآر کار و پرداخته شده است. بازی از این جهت دارای رنگ هایی تیره و کنترسات نور بالا می باشد که تضاد تاریکی و نور و روشنی و تاریکی را در شب های پاریس بیشتر نمایان می کند.

گیم پلی بازی نیز از نظر تنوع درخشان است. شما در بازی علاوه بر اینکه باید حواس تان به سوالات و جواب ها و مسائل ریز و درشتی از این قبیل باشد باید در نحوه ی سوار کردن مشتریان نیز دقت به خرج دهیدزیرا در بازی شما مقداری معین بنزین داریدو مسیری مشخص را باید طی کنید در این میان باز هم با سوالاتی اخلاقی مواجه می شوید ایا باید دختری تنها را در نیمه شب که مسیری دور دارد را سوار کنید و پول کمتری بدست اورید یا وقت و بنزین خود را صرف مسیری پولساز تر کنید؟

بازی Night Call به صورت کلی بازی است که مخاطب خود را در تنگنای اخلاقی قرار می دهد. نه تنها از نظر گفت و گو و دیالوگ باید به سخن خود دقت کنید. در عین حال باید به حل پرونده ی قتل نیز کمک کرده در عین حال که همه ی حواستان باید به بنزین و درامدخودتان نیزز باشد چرا که از همه چیز گذشته شما باید در غربت گلیم خودتان را با خرجی که از تاکسی تان در می اورید بگذرانید.

نکات مثبت

داستان تاثیرگذار
پرداختن به مسائل سیاسی روز ذیل ظواهر داستانی
شخصیت پردازی جذاب

نکات منفی

برخی محدودیت های گیم پلی بخاطر سیستم تصمیم محور بازی
فاقد صحنه های اکشن و نقش افرینی های درگیرکننده

امتیاز
امتیاز
گرافیک
8.5
داستان
8.5
گیم پلی
8.0
موسیقی
8.0
جزئیات

بازی Night Call به صورت کلی بازی است که مخاطب خود را در تنگنای اخلاقی قرار می دهد. نه تنها از نظر گفت و گو و دیالوگ باید به سخن خود دقت کنید. در عین حال باید به حل پرونده ی قتل نیز کمک کرده در عین حال که همه ی حواستان باید به بنزین و درامدخودتان نیزز باشد چرا که از همه چیز گذشته شما باید در غربت گلیم خودتان را با خرجی که از تاکسی تان در می اورید بگذرانید.

8.3
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و برسی Black Book
20 سپتامبر 2021
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
8.1

نقد و برسی Black Book

3.7

نقد و برسی World Soccer Strikers ’91

6.8

نقد و بررسی May’s Mysteries: The Secret of Dragonville

8.0

نقد و بررسی Kitaria Fables

9.7

نقد و بررسی بازی Marble Duel

8.0

نقد و بررسی Recompile

6.5

نقد و بررسی From Earth To Heaven

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved