نقد و بررسی بازی The Last Dragon Slayer

توسط Pars Joy در 28 آوریل 2023

سبک اکشن و ماجراجویی جزو پرطرفدارترین ژانرها در صنعیت بازیهای ویدئویی محسوب می شود که بیشتر توسعه دهندگان کوچک و بزرگ روی ساخت این عناوین معطوف است. رتبه بندی بازیهای این سبک معمولا هم از نظر داستانی و هم از لحاظ گیم پلی انجام می شود و هر دو عامل به تنهایی می توانند در موفقیت آنها سهیم باشند. طی چند سال اخیر استودیوهای مستقل زیادی پا به عرصه رقابت گذاشته اند که هر از گاهی بازیهای بسیار خوش ساخت و فوق العاده ای را عرضه می کنند که برخی از آنها واقعا قابل تحسین است. بازی The Last Dragon Slayer از کمپانی Ignatios Productions یکی از همین موارد است که به تازگی به طور انحصاری برای کنسول نینتندو سوئیچ منتشر شده است. این عنوان از جمله بازیهای عالی در ژانر اکشن و ماجرایی محسوب می شود که روی همکاری چهارنفره تمرکز دارد.
با اینکه محوریت اصلی بازی The Last Dragon Slayer روی بخش گیم پلی جذاب آن متمرکز است، ولی یک سناریوی داستانی پرمحتوا و نسبتا درگیرکننده دارد که تا انتهای داستان، شما را مشغول نگه می دارد.

داستان این بازی از جایی آغاز می شود که برای هزاران سال اژدهاها در زمین پرسه می زدند و در معابد تاریک همراه با پادشاهان اقدام به توطئه چینی کردند تا نژاد انسان ها را به بردگی بکشند. در این شرایط بود که سپس نور به زمین آمد، عیسی مسیح (ع). او به محض اینکه قدم در زمین گذاشت، یک کلیسا تأسیس کرد و قدیسانش در سراسر دیگر سرزمین ها به پا خاستند و لشکر کشی کردند و انسان های در بند را آزاد کردند، اژدهاها را کشتند، و معابد آنها را نابود کردند. کتاب مقدس او یعنی انجیل نیز تا دوردست های زمین گسترش یافت و باعث شد مرگ دیگر بر انسان تسلط نداشته باشد.
پس از مدتی گرایش به اژدها محو شد. اما ایمان مردم در نهایت سست شد و قدرت اژدها به آرامی دوباره ظاهر شد. در این شرایط تمدن های بزرگ انسان ها دور از کلیسا رشد کردند، ماشین ها افسارگسیخته شدند و به تمام جنبه های زندگی انسان ها حمله کردند. توده های مختلف مردم که اکنون در تجمل و فراوانی خود غرق بودند، حقیقتی را با پرستش مخلوق مبادله کردند که به ضرر آنها تمام شد. بازی شما را در سرزمین کوچکی قرار می دهد که ساکنان آنجا به پرستش اژدهاها مشغول هستند. یک اژدهای اصلی بر این منطقه حکومت می کند و هدف نهایی شما این است که آن را نابود کنید.

در ابتدای بازی The Last Dragon Slayer از میان چهار شخصیت اصلی یکی را انتخاب کنید که هر کدام از نظر ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. به نظر می رسد اینها مربوط به چهار کلاس مختلف بازی باشند که اگرچه هیچ توضیح و یا اطلاعاتی در مورد کلاس آنها داده نشده، فقط اینکه بازی از آنها تحت عنوان Slayer یاد کرده است. ولی از فرم لباسی که بر تن دارند، می تواند به این موضوع پی برد. شاید اینها همان چهار کلاس معروف شوالیه، دزد، جنگجو و قاتل باشند.
با اینکه اصل گیم پلی این بازی به صورت همکاری چهارنفره و با سه پلیر دیگر انجام می شود، ولی همچنان می توانید به صورت انفرادی نیز بازی را شروع کنید. دوربین بازی از نمای ایزمتریک می باشد و شما هدایت کاراکتر مورد نظر خود را از این نما بر عهده دارید. گیم پلی شامل گشت و گذار در محیط، یافتن رازهای و مکان های مخفی، جمع آوری ارتقاها و تعامل با سایر شخصیت ها می شود. شما در مسیر خود با انواع سیاه چال ها و غارهای مرموز و هزارتو مانند روبرو می شوید.


همچنین این بازی مجهز به یک نقشه است که تمام جزئیات دنیای بازی را به خوبی نمایش می دهد. به کمک این نقشه هیچ وقت در بازی گم نمی شوید و به راحتی می توانید محل ساختمان های مهم بازی را پیدا کنید. سلاح اصلی شما در ابتدا یک شمشیر و سپر است، ولی به مرور زمان تجهیزات بهتری پیدا می کنید. در بخش هایی از نقشه بازی نیز با یک باس فایت روبرو می شوید که اندکی چالش برانگیز هستند.
بی شک یکی از موارد برجسته این بازی سبک هنری و گرافیکی خاص آن است که به شیوه ای کاملا خوشایند و دلپذیر ارائه شده است. محیط ها و جزئیات آنها به گونه ای طراحی شده اند که در حین گشت و گذار در دنیای بازی واقعا احساس شادابی و پویایی خاصی را تجربه می کنید. عناصر محیطی بازی واقعا پر جنب و جوش هستند و جزئیات طراحی آنها به خوبی رعایت شده است و در سطح بسیار خوبی قرار دارند. شخصیت های بازی نیز به شیوه ای عالی مدل سازی شده اند و این در مورد طراحی دشمنان نیز برقرار می باشد.

نکات مثبت

قابلیت پشتیبانی از چهار پلیر به صورت Co-Op
داستان پرمحتوا و غنی
دوربین ایزومتریک دلپذیر و جذاب
مدل سازی عالی شخصیت ها و دشمنان بازی

نکات منفی

کمبود موسیقی های متن
ایده استفاده از ربات ها چندان جالب نیست

امتیاز
امتیاز
گرافیک
8.0
داستان
8.5
گیم پلی
8.5
موسیقی
7.0
جزئیات

بازی The Last Dragon Slayer جزو منحصر به فردترین عناوین سبک اکشن و ماجراجویی ای است که تاکنون تجربه کرده ام. شاید بیشتر المان های این بازی را در دیگر عناوین هم سبک دیده باشید، ولی به نظرم این عنوان به شیوه ای بسیار دوست داشتنی و برجسته توانسته مکانیک های گیم پلی خود را با دنیای رنگارنگ و پر جنب و جوش خود ترکیب کرده و همراه کند. تجربه این بازی را به همه گیمرها توصیه می کنم.

8.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Trackline Express
14 می 2024
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.5

نقد و بررسی بازی Trackline Express

6.3

نقد و بررسی بازی Aery – Cyber City

6.6

نقد و بررسی بازی Composer World

6.3

نقد و بررسی بازی Blind Shot

6.5

نقد و بررسی بازی Warhammer 40,000: Dakka Squadron

8.9

نقد و بررسی بازی Flooded

7.8

نقد و بررسی بازی Golfinite

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved