نقد و برسی ENCODYA

توسط Pars Joy در 29 جولای 2021

به شخصه به داستان و فضاهای سایبرپانکی علاقه دارم و با وجود شکست بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ ( که البته بازی خوبی بود و به نظرم با آپدیت های بیشتر اوضاعش بهتر می شود) به دنبال بازی های خوب سایبرپانکی می گردم و ENCODYA با وجود این که باز هم یک تجربه ی فوق العاده نیست، اما ارزش پرداختن دارد. با نقد و برسی این بازی همراه وبسایت پارس جوی باشید تا با هم به نقاط مختلف این بازی بپردازیم.

داستان و فضاسازی بازی بسیار جالب است. داستان بازی از این قرار است که در سال 2062 شهری به اسم Neo-Berlin پدید می آید که حال و هوایی سایبرپانکی دارد.شخصیت اصلی بازی کودکای بی خانمان هستند که در پشت بام یک ساختمان در نئوبرلین زندگی می کند و SAM-53 ، روباتیست که از بدو تولد برای محافظت از اوبه او داده شده است و با هم تمام این مدت زنده مانده اند.

این شهر یک شهردار ظالم دارد که جمعیت را از طریق فضای مجازی و مجموعه های VR کنترل می کند و فضای تاریکی در بازی وجود دارد که جمعیت را به نابودی کشانده است و در این بین اتفاقاتی می افتد که شما باید با ماجراجویی در نئو برلین به حل آن ها بپردازید و داستان بازی هم آنقدر کشش دارد که شما را تا انتها در بازی نگه دارد.

شخصیت پردازی کاراکتر های بازی نیز به خوبی انجام شده است و سم-۵۳ هم به خوبی هوای شما را دارد و ارتباط برقرار کردن با کاراکتر های بازی کار دشواری نیست و تم بازی و روند آن شخصیت های بازی را بسیار باور پذیر جلوه می دهد و در کل از نظر داستانی و محتوایی بازی بسیار غنی است.

گیم پلی بازی به سبک اشاره و کلیک است و همان طور که از یک بازی اشاره و کلیک انتظار می رود در بازی تعداد بسیاری پازل وجود دارد که باید حلشان کنید و جدا از بخش حل کردن پازل تعدادی شیء در بازی وجود دارد که باید آن ها را پیدا کنید. البته در بازی تعدادی انتخاب دیالوگ هم وجود دارد که حس تعاملی تری به شما القا کند.

در بازی یک سری مشکلات در گیم پلی دیده می شود و برخی پازل های بازی به خوبی طراحی نشده اند و یا برای مثال برخی آیتم های بازی که نیاز دارید تا برای حل مشکلات بازی استفاده کنید ، در جای مناسبی پنهان نشده اند و مدتی طول می کشد که به ذهنتان برسد که واقعا ممکن است که سازندگان بازی این آیتم را در چنین جایی مخفی کرده اند.

بهترین بخش بازی گرافیک آن است. گرافیک بازی و آب و هوای فوق العاده ی آن در محیط های مختلف و رفلکس نور در بازی بی نهایت زییباست و هر چه از آن بگویم نمی توانم آن را برایتان وصف کنم چه در محیط های سایبرپانکی بازی چه در محیط های جنگلی بازی به خوبی جلوه میکنند و این وسط تنها طراحی بد صورت برخی از شخصیت های بازی اشکال دار است و باقی بخش ها عالی کار شده اند.

از بخش گرافیکی بازی که بگذریم باید وارد فضا سازی دارک بازی شویم. بازی یک فضای سایبرپانکی بی نهایت جذاب دارد و قدم زدن در آن در کنار سم-۵۳ بسیار لذت بخش است. سایه زنی های بازی و محیط پویای آن نیز قابل تقدیر است و حرف دیگری برای گفتن جز تحسین باقی نمی ماند.

موسیقی بازی نیر ساخته شده از آوا های سایبرپانکیست و کاملا مناسب بازی نواخته شده اند و صداگذاری بازی نیز بسیار خوب انجام شده است و وویس اکتور های بازی نیز به خوبی کار خود را انجام داده اند و هیچ ایرادی به کارشان وارد نیست. در کل بازی از نظر شنوایی فوق العاده است و هیچ ایرادی نمی توان به این بخش از بازی وارد کرد.

این بازی توسط استودیوی Chaosmonger Studio ساخته شده است و برای خرید این بازی باید ۲۵ دلار هزینه کنید که البته یک نسخه ی ۳۵ دلاری از بازی نیز به اسم Save the World Edition وجود دارد که در آن موسیقی های بازی ، آرت ورک ها و یک سری موارد دیگر وجود دارد. این بازی برای پلتفورم رایانه های شخصی عرضه شده است و فعلا نسخه ی کنسولی ندارد که با توجه به نوع کنترل بازی منطقی به نظر می رسد.

ENCODYA عنوانی بدون ایراد نیست ولی در ارائه ی یک تجربه ی خوب سایبرپانکی موفق است اگر از علاقه مندان هر یک از سبک های ماجراجویی ، اشاراه و کلیک و یا پازل هستید احتمالا از این بازی لذت خواهید برد. البته جریان بازی مقداری کند است و خیلی آن را به کسانی که ترجیح میدهند بازی های سریع و با گیم پلی هیجان انگیز را تجربه کنند توصیه نمی کنم چرا که ممکن است حوصلشان سر نرود.

خبر خوب این هست که با وجود گرافیک خوب بازی به سیستم چندان قدرتمندی جهت اجرا کردن بازی نیاز ندارید مگر این که بخواهید بازی رو روی تنظیمات گرافیکی خیلی بالا اجرا کنید که به سیستم نسبتا خوبی احتیاج خواهید داشت.

بازی حجم زیادی ندارد و تنها حدود ۵ گیگ از قضای کامپیوترتان را اشغال خواهد کرد. بازی خیلی طول نمی کشد ولی باز راضی کننده است و در کل به پایان رساندن داستان اصلی آن حدود ۱۱ ساعت از شما وقت می برد. از این که با نقد و برسی این بازی همراه وبسایت نقد و برسی پارس جوی بودید سپاسگزاریم و امیدوارم در خرید این بازی شما را راهنمایی کرده باشیم.

نکات مثبت

حال و هوای سابرپانکی بازی
گرفیک بی نظیر
داستان خوب

نکات منفی

مشکلاتی در طراحی پازل
پنهان سازی بد اشیاء

امتیاز
امتیاز
گرافیک
9.0
داستان
8.0
گیم پلی
7.0
موسیقی
8.0
جزئیات

ENCODYA با فضاسازی خوبش از یک دنیای سایبرپانکی یک داستان شنیدنی را روایت میکند و ما هم این بازی رو به طرفداران بازی های اشاره و کلیک و داستان محور پیشنهاد میکنیم و البته منکر اشکالات بازی نیز نیستیم.

8.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و برسی Black Book
20 سپتامبر 2021
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
8.1

نقد و برسی Black Book

3.7

نقد و برسی World Soccer Strikers ’91

6.8

نقد و بررسی May’s Mysteries: The Secret of Dragonville

8.0

نقد و بررسی Kitaria Fables

9.7

نقد و بررسی بازی Marble Duel

8.0

نقد و بررسی Recompile

6.5

نقد و بررسی From Earth To Heaven

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved