نقد و بررسی بازی HELLSEED

توسط Pars Joy در 21 دسامبر 2022

با اطمینان می توان گفت هیدئو کوجیما یکی از بااستعدادترین افراد در زمینه ساخت و توسعه بازیهای ویدئویی است که با ایده‌های جدید و نوآورانه خود، کمک زیادی به پیشرفت عناوین ویدئویی کرده است. این بازیساز مشهور در سال 2014 دمویی از یک بازی ترسناک روانی تحت عنوان P.T منتشر کرد که به نوبه خود کاملا منحصر به فرد بود و ایده‌های نابی را به همراه داشت که متاسفانه به علت سیاست های نادرست شرکت کونامی، هیچ کدام از آنها تحقق نیافتند. این دمو مدت کوتاهی پس از انتشار خود از روی اینترنت حذف شد و فقط تعداد کمی موفق به تجربه این شاهکار ترسناک شدند. پس از این واقعه، استودیوهای بازیسازی زیادی تلاش کردند یک بازی ترسناک مشابه عنوان P.T بسازند که فقط تعداد محدودی از آنها موفق به انجام چنین کاری شدند. یکی از این کمپانی ها استودیوی مستقل ایتالیایی Profenix Studio است که اولین اثر خود در سبک ترسناک به نام HELLSEED را در ماه نوامبر سال جاری منتشر کرده است. در این مقاله نقد و بررسی به این موضوع می پردازیم که این بازی تا چه اندازه با موفقیت روبرو شده است.
به جرات می توان گفت دموی بازی P.T که فقط در دسترس دارندگان کنسول PS4 قرار گرفت، باعث شکل گیری یک سبک جدید در میان عناوین ترسناک روانی شد که تا به امروز بازیهای زیادی تلاش کرده اند بتوانند المان های خود را تا حد ممکن به عنوان P.T نزدیک کنند که از جمله آنها می توان به عناوین Visgae و Hellseed اشاره کرد. عنوان Visgae به صورت یک نسخه کامل در سال گذشته منتشر شد، ولی بازی Hellseed در حال حاضر به صورت مرحله آزمایشی Early Access در استیم عرضه شده و به همین علت در هنگام بازی کردن آن ممکن است با باگ ها و مشکلات زیادی روبرو شوید که البته وجود این موارد تا حدی طبیعی است.

HELLSEED یک ماجراجویی ترسناک اول شخص با المان‌های معمایی و همچنین برخی عناصر اکشن است که روایت داستانی جالبی را در یک محیط رعب آور دنبال می کند که در سال 1980 در ایتالیا رخ می دهد، برخی از پزشکان یک بیمارستان روانی در شهرستان Turin، گم شدن یکی از همکاران خود را به پلیس گزارش کردند. به همین علت اداره پلیس یک کارآگاه را به منظور تحقیق و بررسی در مورد آنچه اتفاق افتاده، به این محل زندگی دکتر نام برده می فرستد. اما هنگامی که وارد محیط خانه می شوید، متوجه رخ دادن اتفاقات عجیب و غریب زیادی می شوید. به نظر می رسد در این خانه یک حضور یا موجود تاریک و شیطانی وجود دارد که شما را به هر کجا که بروید دنبال می کند. شما طی ماجراجویی ترسناک بازی باید پاسخ این سوالات را بیابید: این هویت مرموز از شما چه می خواهد؟ چه نسبتی بین او و دکتر وجود دارد؟ آیا دکتر گم شده یا اینکه واقعا مرده است؟ پاسخ به همه این سوالات و دیگر موارد، شما را یک قدم به کشف حقیقت نزدیک می کند.
شما جستجوی خود را از دید اول شخص برای یافتن سرنخ ها در خانه دکتر آغاز می کنید و باید از طریق تعامل با محیط و وسایل داخل خانه، تمام اسرار آنجا و ساکنینش را کشف کنید. به منظور کمک به شما در یافتن آیتم ها، بازی به شما اجازه می دهد تا در صورت تمایل موارد مهم را نشان دار کنید. پارامترهای حیاتی شما شامل نوار سلامتی و استقامت است که می توانید در صورت نیاز آنها را غیر فعال کنید.

وقتی به دنبال اهدافی برای ماموریت خود هستید، اتفاقات غیرمنتظره ای رخ می دهد که اتمسفر خوفناکی را برای شما ایجاد می کنند. ارواح خبیث زیادی در محیط‌های بازی پراکنده شده اند و به محض اینکه شما را ببینید، حمله می کنند که روش حمله آنها مانند آن چه که در دنیای واقعی اتفاق می افتد، بسیار واقعی شبیه سازی شده است. معماهای متنوعی در مراحل مختلف بازی تعبیه شده که به کمک آیتم هایی که در قسمت موجودی خود ذخیره کرده اید، می توانید برخی از آنها را حل کنید.
این بازی از موتور گرافیکی S2ENGINE HD استفاده می کند و به لطف وجود آن، دارای گرافیک واقع گرایانه‌ای است که یک محیط کاملا واقعی را پیش روی مخاطبان قرار می دهد که به خوبی می تواند شما با در داستان و گیم پلی همگام کند.

نکات مثبت

شبیه سازی واقع گرایانه یک عنوان ترسناک
القای بسیار خوب حس ترس به پلیرها
استفاده فوق العاده از المان های سبک ترسناک
صداگذاری عالی
طراحی خوفناک محیط‌های بازی

نکات منفی

بسیاری از اشکالات و باگ‌ها، بازی را غیرقابل بازی می کند
سرعت راه رفتن و چرخش کاراکتر اصلی بسیار آهسته است
سیستم حرکتی بازی مشلات زیادی دارد

امتیاز
امتیاز
گرافیک
6.5
داستان
6.0
گیم پلی
7.0
موسیقی
6.0
جزئیات

در حال حاضر چون بازی HELLSEED به صورت دسترسی زودهنگام منتشر شده، دارای مشکلات فنی زیادی در بخش های مختلف خود است و در واقع بازی با باگ‌های زیادی دست و پنجه نرم می کند. البته امیدواریم سازندگان با انتشار آپدیت های مختلف در جهت رفع مشکلات متعدد این عنوان ترسناک عمل کنند. HELLSEED به عنوان یک بازی ترسناک، پتانسیل های زیادی برای رشد و پیشرفت دارد، اما مشکلات متعدد آن مانع از شکوفا شدن آنها شده اند. در هر صورت این بازی همچنان یک عنوان بسیار چشم گیر در سبک خود محسوب می شود که ایده های بسیار ترسناک و عالی در آن به کار رفته است. تجربه این بازی را به طرفداران بازی های ترسناک پیشنهاد می کنم.

6.4
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha
6 دسامبر 2023
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.4

نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha

6.5

نقد و بررسی بازی Doom and Destiny Worlds

8.0

نقد و بررسی بازی Sven – Completely Screwed

8.1

نقد و بررسی بازی Kovox Pitch

7.5

نقد و بررسی بازی Super Intern Story

9.0

نقد و بررسی بازی Bzzzt

6.0

نقد و بررسی بازی The Crown of Wu

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved