نقد و بررسی بازی Marfusha

توسط Pars Joy در 22 آوریل 2023

بازی Marfusha عنوانی دوبعدی در سبک اکشن می باشد که توسط استودیوی hinyari9 طراحی و ساخته شده و در ابتدا در سال 2021 برای رایانه های شخصی منتشر شد و قرار است در تاریخ 4 ژوئن 2023 برای نینتندو سوئیچ عرضه شود. به عنوان یک سرباز جدید که از دروازه بیرونی شهر محافظت می کند، قهرمان اصلی ما، مارفوشا، فقط یک وظیفه اصلی دارد – کشتن همه چیزهایی که سعی در تخریب دروازه شهر را دارند. این بازی سرگرم کننده و ساده دوبعدی تیراندازی به سبک shoot ’em up، دنیایی دیستوپیایی همراه با کاراکترهای انیمه ای دوست داشتنی و سلاح های مختلف را به تصویر می کشد. در ادامه با نقد و بررسی این بازی با ما همراه باشید.

قهرمان داستان ما یعنی مارفوشا، به ازای هر روزی که در حفاظت از دروازه و انجام وظیفه خود موفق می‌شود، در صورتی که دروازه بیش از 50 درصد آسیب ببیند و پس از کسر مالیات و هزینه‌های تعمیر، دستمزد ناچیز دریافت می‌کند. برای تکمیل داستان، شما باید 100 روز زنده بمانید. مارفوشا در روز اول فعالیت خود با یک تفنگ دستی شروع می‌کند که فقط برای چند روز اول کاری خود کافی است قبل از اینکه به مجموعه بزرگ‌تر و مرگبارتری از اسلحه‌ها نیاز داشته باشد.

چرخه گیم پلی بازی به صورت شبانه روزی است و برای اطمینان از موفقیت مداوم مارفوشا در برابر موج فزاینده دشمنان، شما باید قبل از شروع روز جدید تصمیم بگیرید که چه سلاح‌ها، ارتقاء‌ها، ابزارهای جدید یا حتی کدام همراه انسانی را با پول کمی که مارفوشا از دورهای قبلی به دست آورده و پس‌انداز کرده است، استخدام کنید. بنابراین در این بازی تنها نیستید و همواره یک شخصیت هوش مصنوعی نیز با شما همراه است که در مجموع 8 نوع از آنها وجود دارد. گیم پلی ساده به نظر می رسد، اما اجرای آن آسان نخواهد بود، زیرا درست مانند آنچه در دنیای واقعی برای اکثر ما وجود دارد، مارفوشا علاوه بر درگیر شدن با مقدار غیرمنصفانه مالیات های دولتی که بیشتر دستمزد او را می بلعد، مقدار ناچیزی درآمد دریافت می کند. بنابراین، بخش خوبی از بازی، به غیر از مهارت در تیراندازی به چیزهایی شامل برنامه‌ریزی از قبل و ذخیره بودجه کافی برای ارتقای مناسب اختصاص دارد.

بازی Marfusha دارای دو حالت داستانی و حالت چالش است. همانطور که از نام‌ها پیداست، حالت داستان اصلی با یک روایت ساده ارائه می‌شود که به بازی یک داستان پس‌زمینه برای ادامه می‌دهد. برای دیدن پایان، شما باید 100 روز در داستان اصلی یا به صورت انفرادی یا با همراه با دیگر بازیکن زنده بمانید تا قفل یکی از پایان‌ها را باز کنید.

برای اینکه قهرمان داستان 100 روز کامل در حالت داستانی دوام بیاورد، شما باید آمار وضعیت مارفوشا مانند حمله، نرخ شلیک، سرعت گلوله، دقت، مقدار مهمات و سرعت بارگذاری مجدد سلاح ها را ارتقا دهید. در هر فرصتی که بین روز به دست می‌آورید، می توانید ارتقاهای مناسب را دریافت کنید. برای جالب‌تر کردن گیم پلی، شما فقط تا 3 انتخاب برای ارتقاء پس از پایان روز دریافت می‌کنید. اگر ارتقایی که به دنبال آن هستید، در دسترس نباشد، می‌تواند 5 دلار پول درون بازی را برای تنظیم مجدد خرج کنید. این ارتقاها مانند یک بازی کارتی هستند که روی آنها مولفه مورد نظرشان نوشته شده است.

شما در بازی به سلاح های مختلفی دسترسی دارید که با قیمت مناسب قابل خرید هستند. نسخه پیشرفته این سلاح ها نیز وجود دارد که برای استفاده از آنها باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. امکان انجام این بازی به صورت تک نفره تا انتها نیز وجود دارد، اما برای ساده تر شدن گیم پلی پیشنهاد می کنم با یک همراه هوش منصنوعی ادامه دهید.

سبک هنری، جلوه‌ها و موسیقی در این بازی با اینکه پایه ای هستند، اما به خوبی انجام شده اند و با داستانی که سازندگان می‌خواهند تعریف کنند کاملاً مطابقت دارد. همچنین یک گالری هنری مفهومی برای کسانی که می خواهند تجسم بهتری از دنیای جذاب بازی داشته باشند نیز گنجانده شده است. در مورد نحوه روایت داستان، فقط به صورت ملایم در بازی بیان می‌شود و به همین علت باعث می شود بیشتر سؤال در ذهن مخاطب شکل گیرد تا پاسخ و البته این به فضای مرموز پیرامون شروع بازی کمک شایانی می‌کند.

نکات مثبت

سبک هنری دوست داشتنی و موسیقی های عالی
گیم پلی سریع، اعتیادآور و دشوار
ارزش تکرارپذیری خوبی دارد
ارائه 8 نوع شخصیت منحصر به فرد

نکات منفی

فاقد حالت Co-op است
برخی باس فایت ها بیش از حد دشوار هستند

امتیاز
امتیاز
گرافیک
8.0
داستان
7.5
گیم پلی
8.5
موسیقی
8.0
جزئیات

ممکن است شما نیز بگویید بازی Marfusha خیلی ابتدایی است، اما من با این عقیده مخالفم. بدیهی است سازندگان این عنوان می دانستند چه نوع بازی می خواهند بسازند و به ساخت آن ادامه دادند. این بازی تمام عناصر مناسبی که یک بازی خوب باید داشته باشد را در خود گنجانده و مهمتر از آن، به شرط اینکه سطح کافی از حمایت را به دست آورد، پتانسیل چیزی را دارد که می تواند زمینه ساز ساخت نسخه بعدی این بازی باشد، من واقعا از سازندگان این بازی قدردانی می کنم و آنها باید به خود افتخار کنند که چنین اثر قابل تحسینی را خلق کرده اند. اگر در حال خواندن این مقاله هستید، باید حتما این بازی را امتحان کنید.

8.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Hero’s Hour
21 می 2024
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.0

نقد و بررسی بازی Hero’s Hour

7.5

نقد و بررسی بازی Trackline Express

6.3

نقد و بررسی بازی Aery – Cyber City

6.6

نقد و بررسی بازی Composer World

6.3

نقد و بررسی بازی Blind Shot

6.5

نقد و بررسی بازی Warhammer 40,000: Dakka Squadron

8.9

نقد و بررسی بازی Flooded

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved