نقد و بررسی بازی Bzzzt

توسط Pars Joy در 21 نوامبر 2023

معمولا زمان زیادی نیاز است تا یک بازی، من را وادار کند همه چیزهای دیگر را رها کنم و بلافاصله بعد از یک نگاه اجمالی، آن را بازی کنم. این موضوع در مورد تعداد انگشت شماری از بازیها اتفاق می افتد که در مورد من بیشتر به سبک پلتفرمر یا سکوبازی گرایش دارد. طی چند سال اخیر فقط تعداد محدودی از بازیهای این سبک توانستند این کشش و جذبه را در وجود من ایجاد کنند که Super Meat Boy و Sonic Mania جزو برترین آنها محسوب می شود.

اما به تازگی در فروشگاه استیم با بازی Bzzzt آشنا شدم که به خوبی توانست همان نوع کشش را در من ایجاد کند، تا حدی که اکنون می توانم این بازی قابل تحسین را به همه علاقمندان به بازیهای ویدئویی، مخصوصا طرفداران پلتفرمرهای دوبعدی توصیه کنم، چون مطمئنم اوقات بسیار خوشی را با آن خواهند گذارند. Bzzzt ممکن است یکی از بهترین پلتفرمرهای دوبعدی باشد که تا به حال بازی کرده ام و در این مقاله از وب سایت Pars Joy به نقد و بررسی آن پرداخته ایم.

شما در نقش ZX بازی می کنید، یک هوش مصنوعی کوچک دوست داشتنی که به بدن رباتی که توسط یک دانشمند معروف و دستیارش ساخته شده، منتقل شده است. طبق معمول اوضاع آن طور که باید پیش نمی رود و یک دانشمند دیوانه به نام Badbert ادعا کرده است که دو دانشمند نام برده در حال ساخت نوعی سلاح فوق العاده هستند و اکنون قصد دارد به هر طریق شده، آن را بدزدد … هر چه که باشد. اینجا همانجایی است که قهرمان داستان ما وارد می شود، ZX باید قبل از اینکه خیلی دیر شود، نقشه های شیطانی Badbert را متوقف کند.

با مطالعه ساده این خلاصه داستان، پیش خود فکر می کنید واقعا شبیه یک داستان به سبک Mega Man به نظر می رسد، با اینکه هیچ استاد ربات یا چیز دیگری وجود ندارد، اما ایده استفاده از یک ربات آبی رنگ که برای نجات جهان از دست یک دانشمند دیوانه به ماجراجویی می‌رود، منحصربه‌فرد نیست و قبلا هم مشابه آن را داشتیم. با این حال من داستان Bzzzt را دوست داشتم؛ این واقعاً با گرافیک پیکسلی و سبک کلی منطبق است و توسعه دهندگان، برخی پیچ و خم ها را در ساختار کلی بازی ایجاد کرده اند تا همه چیز را هیجان انگیز نگه دارند.

قبل از اینکه به مبحث گیم پلی بپردازم، اجازه دهید در مورد گرافیک و موسیقی این بازی که در صفحه استیم تاکید زیادی از آن شده، صحبت کنیم. هنری پیکسلی Bzzzt واقعا زیباست، علیرغم اینکه برخی از مراحل چقدر شلوغ به نظر می رسند، همه چیز در مورد جایی که باید بروید مشخص است و در عین حال خوب به نظر می رسد. نگاه کردن به مدل شخصیت‌های کوچک بسیار سرگرم‌کننده است و همراه با این سبک هنری تحسین برانگیز، یک موسیقی واقعاً جذاب نیز پخش می شود، با چیپ‌تون‌هایی که واقعا ماجراجویی شما را هیجان‌انگیزتر می‌کنند. تا حدی که من واقعاً می خواهم به موسیقی متن، حتی در خارج از بازی هم گوش کنم.

در کل، گرافیک زیبا و موسیقی عالی Bzzzt فقط قسمتی از جذابیت های آن را تشکیل می دهند، اما در مورد گیم پلی چطور؟ قبل از شروع بازی، باید یک درجه دشواری را انتخاب کنید: Easy, Normal و Insane. با انتخاب حالت Easy، در صورت دریافت سه ضربه، خواهید مرد. در درجه دشواری Normal یک ضربه تا مردن فاصله دارید و در نهایت در حالت Insane فقط هفت جان یا آیتم زندگی برای کل بازی دریافت می کنید. اگر همه آنها را از دست بدهید، فایل ذخیره شده شما حذف می شود. بله و این موضوع، چالش برانگیز بودن بازی را می رساند و فقط پلیرهای کارکشته از عهده آن بر می آیند. من برای تحریر این مقاله نقد و بررسی در حالت نرمال بازی کردم. خوشبختانه می‌توانید هر زمان که بخواهید دشواری را به Easy تغییر دهید، اما Insane نیاز به ذخیره جدیدی دارد.

اما در مورد نحوه انجام بازی باید بگویم که Bzzzt در درجه اول شما را با مراحلی روبرو می کند که در آنها باید از انواع تله ها عبور کنید تا بدون تکه تکه شدن و مردن، به خروجی مرحله برسید. مکانیزم پلتفرمینگ بسیار خوب و روان طراحی شده و هیچ مشکلی ندارد، با سیستم حرکتی که سریع و واقعا ساده به نظر می رسد. پرش به طور معمولی انجام می شود و توانایی های بعدی که قفل آنها را باز می کنید، مانند پرش دوبل و قابلیت Dash، بسیار هوشمندانه استفاده می شوند. از آنجایی که این یک بازی پلتفرمر کوتاه است، اتمام هر مرحله فقط یک یا دو دقیقه طول می کشد، بنابراین زمان کلی شما برای بازی کوتاه خواهد بود.

در پایان باید گفت Bzzzt یک بازی پلتفرمر فوق‌العاده سرگرم کننده و جذاب است که به راحتی می‌توان آن را در چند جلسه تمام کرد و برای سرگرمی که ارائه می دهد، کاملا ارزش قیمت خود را دارد. من به شدت منتظر عناوین آینده توسعه دهنده این بازی هستم.

نکات مثبت

گرافیک هنری پیکسلی خیره کننده
کنترل های عالی و پاسخگو
موسیقی متن تحسین برانگیز
گیم پلی فوق العاده سرگرم کننده و روان

نکات منفی

کاملا واضح است که یک بازی پلتفرمر کوتاه می باشد

امتیاز
امتیاز
گرافیک
9.0
داستان
8.5
گیم پلی
9.0
موسیقی
9.5
جزئیات

بازی Bzzzt قطعاً همان عنوانی است که من از یک پلتفرمر به سبک Retro متعلق به دهه 80 میلادی انتظار دارم. با کنترل‌های عالی، سبک گرافیکی پیکسلی دلپذیر و موسیقی فوق‌العاده سرگرم‌کننده خود، باعث می‌شود حتی پس از 100 بار مردن هم به راه خود ادامه دهید. اگر از تجربه عناوین پلتفرمر و سکوبازی مانند Super Meat Boy و Mario لذت بردید، شک نداشته باشید که بازی Bzzzt همان مقدار هیجان و جذابیت را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

9.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Trackline Express
14 می 2024
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.5

نقد و بررسی بازی Trackline Express

6.3

نقد و بررسی بازی Aery – Cyber City

6.6

نقد و بررسی بازی Composer World

6.3

نقد و بررسی بازی Blind Shot

6.5

نقد و بررسی بازی Warhammer 40,000: Dakka Squadron

8.9

نقد و بررسی بازی Flooded

7.8

نقد و بررسی بازی Golfinite

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved