نقد و بررسی Atelier Mysterious Trilogy DX

توسط Pars Joy در 7 سپتامبر 2021

با سلامی دوباره خدمت همراهان وبسایت ParsJoy امروز به سراغ نقد و بررسی بازی Atelier Mysterious Trilogy DX رفته ایم که در آوریل سال 2021 منتشر شد. این بازی که برای پلتفرم های Nintendo Switch/ PS4 و همچنین Windows عرضه شده است یک 3 گانه میباشد که شامل نسخه های Atelier Sophie, Firis و Lydie & Suelle میباشد که پیشتر عرضه شده بودند و نسخه های 17 ام تا 19 ام فرانچایز Atelier محسوب میشدند. حال با گذشت چندین سال از انتشار این عناوین نسخه Trilogy DX عرضه شده که هر 3 بازی را با بهبود هایی در بخش های مختلف به شما تقدیم میکند. با نقد و بررسی این بازی همراه ما باشید.


این فرانچایز در سبک jRPG قرار میگیرد و تا کنون چیزی حدود به 22 نسخه از آن منتشر شده است که تعداد قابل توجه و زیادی است. این بازی ها توسط استدیو Gust Co ساخته شده اند. داستان این 3 نسخه حول محور چند شخصیت اصلی میگذرد که بعضی ها در هر 3 نسخه وجود دارند. دنیای Atelier در واقع یک سرزمین بسیار وسیع و بزرگ است که از کیمیاگران و جادوگران مختلفی تشکیل شده است. و از نظر داستانی به هم مربوط میشوند. به همین علت توصیه میکنیم حتما عناوین را به ترتیب بازی کنید چرا که شخصیت ها و Lore های مشترک بسیاری در بازی وجود دارد. داستان هر 3 نسخه این بازی مربوط به دخترانی میشود که هرکدام از آنها به نحوی و بنا به دلایل مختلفی میخواهد که یک کیمیاگر قدرتمند شود. Sophie میخواد که مثل مادربزرگ اش قوی شود , Lydie و Suelle در پی یک رقابت میخواهند کیمیاگر خوبی شوند و Firis میخواهد با استفاده از قدرت کیمیاگری آزادی بیشتری در زندگی داشته باشد. داستان هر 3 نسخه جالب است اما متاسفانه روایت و نویسندگی سری Atelier چیزی نیست که شما به خاطرش سراغ آنها بروید. چرا که در این بخش ها ضعیف عمل میکند.

این 3 عنوان چیزی در حدود 40 تا 60 ساعت گیمپلی دارند که رقم بسیار زیاد و مناسبی برای یک JRPG میباشد و محتوای بسیار زیادی به شما هدیه میدهد. خوشبختانه این عناوین هرکدام حس و حال و دنیای خود را دارند و به شدت متنوع هستند. از نظر گرافیکی نسخه اول یعنی Sophie نسبت به دیگر بازی ها گرافیک پایین تری دارد. دلیل این ماجرا را میتوان این دانست که این نسخه همزمان برای PS3 نیز منتشر شده بود که قدرت گرافیکی پایین تری داشت. این نسخه از نظر طراحی محیط و گرافیک اطراف بسیار ضعیف تر است نسبت به نسخه های دیگر ولی از طرفی قدرت سیستم پایین تری برای اجرا نیاز دارد.در نسخه Sophie تفاوت ها بیشتر زمانی مشخص میشود که شما کاراکتر و محیط را با هم مقایسه میکنید. کیفیت تکستچر های شخصیت داستان بسیار بالا و خوب میباشد و در مقایسه محیط بسیار مرده و بی کیفیت. در نسخه های بعدی خوشبختانه این مشکلات حل شده و از نظر گرافیک هنری بازی ها بسیار قوی ظاهر میشوند. دنیا های بسیار جذاب و رنگارنگ یکی از نکات قوت این سری بوده است و این بازی ها نیز از این مهم مستثنا نیستند. البته کمی ممکن است این طراحی ها کسل کننده به نظر برسند خصوصا اینکه چیزی حدود 22 عنوان از این فرانچایز عرضه شده و بهتر میبود اگر تنوع طراحی و محیطی بیشتری در بازی ها شاهد بودیم. البته در نسخه دوم در Atelier Mysterious Trilogy کمی تفاوت در محیط بازی خصوصا در ابتدای آن را شاهدیم که بسیار خوب میباشد.

سیستم گیمپلی بازی بسیار شبیه به خیلی از بازی های سبک JRPG میباشد. البته ویژگی های منحصر به فردی نیز در بازی قرار گرفته اند. یکی از این ویژگی ها که در نسخه های متعدد این فرانچایز قرار داده شده اند سیستم زمان میباشد. به طوری که به شما از ابتدای بازی یک زمان مشخص مثلا یه سال داده میشود و طی این زمان شما باید خود را قوی کنید تا به هدف نهایی خود برسید. سیستم Crafting و لوت نیز یکی دیگر از بخش های مهم بازی میباشد. شما در دنیای وسیع Atelier رها میشوید تا Ingredient های متفاوت را پیدا کنید و با آن آیتم های مختلف بسازید و خود را قوی تر کنید. این مواد هرکدام از شکل های هندسی مختلفی تشکیل شده اند که شما باید آنها را در یک Grid قرار بدهید تا بتوانید آیتم هایی با آن ها بسازید. قدرت این آیتم ها بستگی به روش چیدن این شکل های هندسی دارد و هر چقدر هوشمندانه تر آنها را قرار بدهید در آخر قذرت و Bonus بیشتری به شما میدهند. در بخش مبارزات گیمپلی بازی Turn Base میباشد. به طوری که شما و تیمتان در مقابل تیم دشمن قرار میگیرید و به نوبت باید حمله یا دفاع خود را مشخص کنید. پس از حمله شما باید منتظر بمانید تا تیم مقابل حمله خود را انجام دهد و به همین ترتیب. این نوع گیمپلی معمولا دو حالت برای طرفداران و بقیه دارد. یا شما خیلی عاشق آن میشوید و برایتان بسیار جذاب است یا خیلی از آن خوشتان نمی آید. ولی در کل Atelier در این بخش نسبت به بازی های هم سبک خودش خوب میدرخشد و از تنوع و انیمیشن های خوبی برخوردار است.


در رابطه با صداگذاری و موسیقی متن باید گفت Atelier Mysterious Trilogy واقعا زیباست. موسیقی متن سری Atelier همواره قوی ظاهر شده به طوری که شما در خارج از بازی نیز میتوانید از موزیک های آن لذت ببرید. در بخش های مختلف و مهمی پخش میشوند و به دنیای آن حس زنده بودن میدهند. شما خود را با این موسیقی ها در یک دنیای فانتزی و جذاب پیدا میکنید که همواره شما را سورپرایز میکند. صداگذاری شخصیت ها نیز جذاب است. در بعضی از نسخه ها Dub انگلیسی قرار داده شده که البته باید بگویم نسبت به دوبله اصلی و ژاپنی ضعیف تر عمل میکند. چرا که برعکس دوبله اصلی برای تمام شخصیت ها و دیالوگ ها صداگذاری انگلیسی انجام نشده است. همچنین دوبله اصلی یک حس و حال دیگر به بازی میدهد و در کل همیشه زبان اصلی بهتر از هرگونه دوبله ایست. بالاتر اشاره کردم که سری Atelier از نظر داستانی اونقدر قوی ظاهر نمیشود. این با وجود اینکه درست است ولی Atelier Mysterious Trilogy خوشبختانه داستان و روایت جذاب تری دارد. داستان این 3 نسخه به نوعی به هم مربوط میباشد و منسجم تر هستند. شخصیت پردازی ها ممکن است گاهی بچگانه به نظر برسند ولی در باقی مواقع جالب و دوست داشتنی هستند.

در آخر باید گفت اگر شما تا به حال این 3 نسخه را تجربه نکرده اید Atelier Mysterious Trilogy میتواند یک 3 گانه کامل باشد که با چیزی حدود 60 ساعت زمان گیمپلی تا ساعت ها محتوا برای شما به ارمغان بیاورد و سرگرمتان کند. با گرافیک هنری زیبا و دنیای جذاب شما را در پای خودش نگه میدارد و با روایت نسبتا خوب و شخصیت های دوست داشتنی به همراه موسیقی متن عالی برای شما یک تجربه JRPG خوب میسازد.

نکات مثبت

گرافیک هنری خوب
دنیای زنده و پویا
شخصیت های دوست داشتنی

نکات منفی

روایت نه چندان قوی
کمی مشکلات فنی

امتیاز
امتیاز
گرافیک
7.5
داستان
7.0
گیم پلی
8.0
موسیقی
8.5
جزئیات

Atelier Mysterious Trilogy برای کسانی که تا به حال این سری را تجربه نکرده اند یک مجموعه ارزشمند با ساعت ها محتوا میباشد.

7.8
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و برسی Black Book
20 سپتامبر 2021
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
8.1

نقد و برسی Black Book

3.7

نقد و برسی World Soccer Strikers ’91

6.8

نقد و بررسی May’s Mysteries: The Secret of Dragonville

8.0

نقد و بررسی Kitaria Fables

9.7

نقد و بررسی بازی Marble Duel

8.0

نقد و بررسی Recompile

6.5

نقد و بررسی From Earth To Heaven

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved