نقد و بررسی بازی Aery – Cyber City

توسط Pars Joy در 5 می 2024

در همین لحظه که در حال نوشتن این مقاله نقد و بررسی هستم، در مرحله پنجم بازی Aery – Cyber City قرار دارم و احتمال می دهم مراحل بیشتری در انتظارم باشند. مرحله اول فقط یک کنجکاوی محض بود، زیرا نمی‌توانستم درک کنم چگونه این فرانچایز پرنده محور می‌تواند اینقدر طولانی باشد. سپس پس از اینکه چند دفعه آن را بازی کردم، احساس نوعی آرامش خاص به من دست داد و به همین علت فوراً به پرواز با سرعت آرام ادامه دادم. اما همین که بیشتر بازی کردم، مات و مبهوت ماندم، زیرا حسی از دژاوو به من دست می‌داد که قبلا آن مرحله را بازی کرده بودم. سرانجام این بازی بی حوصلگی خالص بود، چون من قطعاً سطوحی را که قبلاً بازی کرده بودم، اکنون دوباره با آنها روبرو شدم و این مشکل از جایی نشات می گیرد که نسخه های جدید این بازی تنها با فاصله زمانی کوتاه چندماهه منتشر می شود و به همین علت تنوعی خاصی را احساس نکردم.

به نظر می رسد روند انتشار بازی‌های Aery هرگز متوقف نمی‌شوند، به‌عنوان کسی که همه آنها را بازی کرده‌ام – احتمالاً باید به آنها فرصتی بدهم. اگر قرار نیست این فرانچایز استراحتی داشته باشد، بهتر است من به خاطر سلامتی خودم استراحت کنم. اما حس تکمیل کنندگی که در درونم وجود دارد، مانع از آن می شود که بخواهم بازی کردن نسخه های جدید این مجموعه را کنار بگذارم.

Aery – Cyber City که به عنوان جدیدترین نسخه در فرانچایز شبیه سازی پرواز Aery محسوب می شود، مانند نسخه های قبلی خود است و شباهت زیادی با آنها دارد ( البته هیچ‌وقت قرار نبود آنقدر تغییر کند)، اما مراحل اولیه آن جدید احساس می‌شدند. اینبار دنیای بازی با الهام از Cyberpunk 2077 ساخته شده، یک شهر سایبری که احتمالا مضمون سایبرپانک دارد. ما در انبارهای صنعتی پرواز می کنیم و سپس به سمت مناظر کازینو سیتی می رویم و احساس می کنم نقش یک تاکسی پرنده در Blade Runner را ایفا می کنم. ما به شهرهای آینده‌نگر زیادی در Aery رفته‌ایم، اما تا این حد مملو از نئون و با جزئیات نبوده اند. این اصلی ترین نکته مثبت این بازی محسوب می شود.

احساس می کنم موتور گرافیکی این بازی تغییر کرده که منجر به خلق چنین دنیای پر زرق و برق شده است. همچنین در این نسخه باگ های کمتری مشاهده می شود و از این لحاظ باید از زحمات توسعه دهنده EpiXR Games قدردانی کرد، زیرا برخی عناوین این مجموعه به ویژه دو نسخه قبلی، باگ های متعددی داشتن که حتی نتوانستم آنها را به اتمام برسانم.

اگر با روند گیم پلی Aery – Cyber City آشنا نستید، باید بگویم که بازی از شما می خواهد که در جستجوی تعدادی پر، هدایت پرنده ای را بر فراز محیط های مختلف به عهده بگیرید. همانطور که یک پر پیدا می شود، پر بعدی در زنجیره ظاهر می شود و شما باید آنها را دنبال کنید تا پرهای نهایی جمع شوند. این یک تجربه آرامش بخش است که واقعا ارزش وقت گذاشتن را دارد.

متاسفانه در این نسخه محل جای گیری پرها اصلا مناسب نیست، زیرا پرها به طور مستقیم در دیدگاه شما ظاهر نمی شود: می تواند به شدت بالا، پایین یا حتی پشت شما باشد. اغلب، این به معنای بازگشت دوباره و دوباره به مناطق قدیمی است.

این مشکل وقتی تشدید می شود که سرعت حرکت پرنده واقعا کند است. این دور نگه داشتن پرها از یکدیگر اصلا جالب نیست و این رویکردی است که ما فکر می‌کردیم فرانچایز Aery مدت‌هاست که آن را کنار گذاشته است.

از نکات منفی که بگذریم، می توانم به مراحل جدید Aery – Cyber City اشاره کنم که تنوع خوبی دارند. با ورود به هر دنیای جدید کمتر احساس می کنید که مشابه آن را قبلا دیده باشید. حتی عناصر محیطی نیز در این زمینه تاثیر مثبتی دارند و باعث می شوند یکنواختی گیم پلی تا حدودی کاهش یابد. در مجموع با اینکه از طرفداران سرسخت بازیهای شرکت EpiXR Games هستم، توصیه کردن این بازی جدید به همه بازیکنان اندکی دشوار است و احساس می کنم حتی اگر تمام دستاوردهای آن را به دست آورم، لذت زیادی را تجربه نخواهم کرد.

نکات مثبت

به آهستگی پرواز کردن در محیط اطراف می تواند آرامش بخش باشد
به نظر می رسد موتور گرافیکی بازی، تعمیرات اساسی داشته است
تعداد زیادی از مراحل جدید را با مضمونی متفاوت ارائه می دهد

نکات منفی

در اکثر موارد، محل قرارگیری پرها چندان مناسب نیست
گرفتن آیتم های کلکسیونی تصادفی باعث می شود گیم پلی کمتر آرامش بخش باشد
مرحله آخر واقعا نامفهوم و غیرقابل درک است

امتیاز
امتیاز
گرافیک
7.0
داستان
6.0
گیم پلی
5.5
موسیقی
6.5
جزئیات

بازی Aery – Cyber City عملکردهای ضد و نقیضی از خود نشان داده است، از یک طرف من از پیشرفت‌های صورت گرفته در بخش های گرافیکی و فنی قدردانی می کنم و فاقد احساس آزاردهنده‌ای است که بعضا در نسخه های قبلی وجود داشت. اما با اینکه مراحل کامل جدیدی را در یک دنیای جذاب به همراه دارد، با مشکلاتی نظیر اینکه آخرین مرحله آن کاملاً نامشخص است، دست و پنجه نرم می کند. حتی از نظر گیم پلی هم من فکر می کنم Aery – Cyber City ممکن است کمترین لذت را در بین تمام بازی های Aery داشته باشد. با این حال اگر عناوین قبلی را تجربه کرده اید، بد نیست که حداقل یکبار هم که شده سری به این بازی بزنید.

6.3
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Tokyo Cooking
6 جولای 2024
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
5.1

نقد و بررسی بازی Tokyo Cooking

7.0

نقد و بررسی بازی Hero’s Hour

7.5

نقد و بررسی بازی Trackline Express

6.3

نقد و بررسی بازی Aery – Cyber City

6.6

نقد و بررسی بازی Composer World

6.3

نقد و بررسی بازی Blind Shot

6.5

نقد و بررسی بازی Warhammer 40,000: Dakka Squadron

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved