نقد و بررسی بازی Witch Explorer

توسط Pars Joy در 17 آوریل 2023

یکی از زیرمجموعه‌های معروف ژانر شوتر یا تیراندازی، سبک Shoot ’em Up است که به آن Shmup نیز گفته می‌شود که از جمله زیرسبک‌های قدیمی ژانر اکشن است و اکثر عناوین خاطره انگیز این سبک در دهه 80 و 90 میلادی منتشر شده اند. این ژانر تا به امروز نیز در بازیهای مختلف استفاده می شود و همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. در بازی‌های این سبک بازیکن‌ها باید به تنهایی با دشمنان زیادی مقابله کنند و طفره رفتن از گلوله‌های آنها جزو ارکان اصلی محسوب می شود و در واقع بازیکنان ضمن تیراندازی کردن به آنها، باید خود را از مسیر حملات‌شان کنار بکشند. بازی‌های شوتم آپ معمولا از نمای پهلو یا کناری و یا از بالا به پایین دنبال می‌شوند و چون تعداد دشمنان در بازی‌های این سبک بسیار زیاد است، سرعت عمل بازیکن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

سبک دفاع از قلعه‌ نیز جزو ژانرهای پرطرفدار محسوب می شود که در آن شما باید از یک قلعه در مقابل دشمنان خود محافظت کنید و مانع تخریب آن شوید. با ارتقا این قلعه‌ها و قرار دادن آنها در جایگاه های مناسب می توانید به راحتی بر امواج حملات دشمنان پیروز شوید. بازی Witch Explorer عنوانی مستقل از استودیوی Pico Games است که یک عنوان Shoot ’em up با عناصر دفاع از برج است. این بازی در سال 2021 برای PC منتشر شده بود و پس از گذشت دو سال اکنون برای دارندگان کنسول محبوب نینتندو سوئیچ منتشر شده است.

با اینکه از یک عنوان شوتم آپ و دفاع از برج، انتظار وجود یک بخش داستانی را نمی توان داشت، ولی بازی Witch Explorer یک داستان جذاب دارد که تا انتهای خود شما را مشغول نگه می دارد. قهرمان اصلی داستان که یک جادوگر به نام Tia است، هنوز مهارت های لازم را به دست نیاورده و در مرحله تعلیم قرار دارد. او یک فروشگاه اقلام جادویی در اختیار دارد که اکنون با شرایط نامساعدی روبرو شده و به همین علت بدهی زیادی به بار آورده است.

اکنون تیا به همراه عروسک خود که روح جادویی در آن دمیده شده است، برای جبران بدهی مغازه خود، قصد دارند به منطقه ای ناشناخته به نام “The Cave of No Return” بروند. زیرا شایعه شده در این منطقه گنج بزرگ و ارزشمندی نهفته است. به همین علت قهرمانان داستان برای رسیدن به این منطقه باید طی 3 مرحله جذاب، با ارتقای برج‌ها و قابلیت های خود با موج حملات دشمنان و 8 باس فایت منحصر به فرد روبرو شوند و در نهایت به منطقه مورد نظر برسند.
گیم پلی بازی Witch Explorer واقعا سرگرم کننده و جذاب است. در ابتدای بازی با یک بخش آموزشی روبرو می شوید که این آموزش به عنوان یک بازی ساده دفاع از برج شروع می شود، اما اضافه شدن عنصر روح به بازی، چاشنی خاص خود را از سبک دفاع از برج می دهد. در هر مرحله، شما باید بفهمید که آیا سرمایه‌گذاری در برج‌های دفاعی، سرمایه‌گذاری بر روی قدرت شلیک ارواح و Tia یا ترکیب این دو استراتژی منجر به ایجاد بهترین رویکرد می شود یا خیر. با وجود این جذابیت، اگر به یکباره قصد اتمام بازی را داشته باشید، برای یک تجربه خسته کننده آماده شوید. زیرا در هر مرحله فقط نباید اجازه دهید که Tia آسیب ببیند.
در کل می توان گفت این عنوان واقعاً بسیار چالش برانگیز است، زیرا همواره باید مراقب باشید که اجازه ندهید دشمنان از محل تعیین شده بگذرند و به انتها برسند، به همین علت باید برج‌های جدید بسازید، مانا و آیتم‌ها را جمع‌آوری کنید و همچنین توسط ارواح مورد حمله قرار نگیرید و فوراً نمیرید. شما با کشتن دشمنان، مانا و طلا به دست می آورید که می توانند برای ارتقاء شخصیت و برج ها و ساخت برج‌های جدید استفاده شوند که قدرت شما را بیشتر می کند.


در قسمت Alchemist Workshop با استفاده از طلایی که به دست آورده اید، می توانید مواد ترکیبی را بسازید. هر کدام از این مواد قابلیت های ویژه ای را به شما می دهند که در نبردها یاری‌تان می سازند.
شما پس از اتمام هر مرحله به مرکز اصلی خود که یک خانه است، برده می شوید. جزئیات اصلی مربوط به گیم پلی از این قسمت انجام می شوند. در این بخش مکانیزمی به نام lunchbox وجود دارد که باعث می شود بازی دل رحم تر شود. از این جعبه غذا می توانید برای آسان تر کردن دشواری بازی استفاده کنید، اینها به شما افزایش مقدار سلامتی و دیگر ارتقاها را می دهند.
اگرچه به نظر می رسد بازی از موسیقی لایسنس شده و مجاز استفاده می کند و قسمت های مختلف یک مرحله اغلب از همان آهنگ ها استفاده می کنند، ولی انتخاب آهنگ های این بازی به طور کلی بسیار خوب است. من به خصوص آهنگ بسیار هیجان انگیز و رضایت بخشی را دوست داشتم که وقتی یک رئیس در حال مردن بود، پخش می شود. جزئیات گرافیکی طراحی محیط‌های بازی نیز به گونه ای است که با مضمون کلی بازی مطابقت دارند.

نکات مثبت

درک سیستم ارتقا شخصیت ها بسیار آسان است
طراحی عالی و دوست داشتنی شخصیت های بازی
گیم پلی کاملا سرگرم کننده و جذاب
انتخاب آهنگ ها به طور کلی بسیار خوب است
روایت داستانی جذاب

نکات منفی

گیم پلی بازی نسبتا دشوار است
برخی از کنترل‌های تطبیقی ناخوشایند هستند
یک تجربه خسته کننده با دو سبک ترکیبی

امتیاز
امتیاز
گرافیک
9.0
داستان
8.5
گیم پلی
8.0
موسیقی
9.0
جزئیات

Witch Explorer یک بازی بسیار زیبا با مهارت و استراتژی جالب برای سبک دفاع از برج است. با وجود اینکه بازی بیش از حد دشوار است، ولی سخت‌ترین بازی در جهان نیست، اما قطعاً ترکیب خوبی از عناصر تیراندازی، دفاع از برج و همچنین مهارت در آن وجود دارد، به خصوص اگر می‌خواهید تمام نقشه‌ها و باس‌ها را 3 ستاره به اتمام برسانید. برخی از طرح‌بندی‌های محیط بازی واقعاً شما را وادار می‌کنند تا برج‌های مختلف را در نظر بگیرید یا زمان‌بندی مناسبی برای روشن کردن موتور برج خود بیابید و حتی در آن زمان، گاهی اوقات، از آنجایی که جادوگر شما فقط در یک جهت می تواند تیراندازی کند، هنوز لحظاتی در برخی از نقشه‌ها وجود دارد که باید دیوانه‌وارانه یک خط دشمن را پاکسازی کنید یا واقعاً بفهمید که چگونه باید بر مشکلات ایجاد شده غلبه کنید. من از استودیوی Pico Games قدردانی می کنم که توانسته یک تجربه خوب 10 الی 12 ساعته در دو سبک ترکیبی معروف را ارائه دهد و امیدوارم در آینده شاهد انتشار بازیهای بیشتری از سوی این توسعه دهنده باشم.

8.6
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Shuyan Saga
22 سپتامبر 2023
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.8

نقد و بررسی بازی Shuyan Saga

7.1

نقد و بررسی بازی Front Mission 1st: Remake

7.6

نقد و بررسی بازی Madshot

8.1

نقد و بررسی بازی GigaBash

7.4

نقد و بررسی بازی Full Quiet

6.5

نقد و بررسی بازی Aery – Flow of Time

5.0

نقد و بررسی بازی Enclave HD

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved