نقد و بررسی Vesper

توسط Pars Joy در 1 ژانویه 2022

یکی از تیم های توسعه جدیدی که دومین بازی خود را در سال گذشته منتشر کرده اند تیم Cordens می باشد. دومین بازی یعنی در اصل بازی Vesper که امروز با نقد و بررسی آن در خدمت شما کاربران گرامی سایت Pars Joy هستیم از بازی های عرضه شده در سال 2021 می باشد.

بازی Vesper یک بازی ماجراجویی است. مانند اکثر بازی های ننتیندو با کد نویسی زبان پایتون طراحی شده است و از شکل و شمایل آن می توان فهمید که هر گیمر ننتیندو می تواند با نگاه کردن به اسکرین های بازی برای انجام آن وسوسه شود.

در هنگام شروع بازی در همان دقایق اول متوجه می شوید که بازی Vesper از جلوه های هنری بسیار جذابی بهره می برد. البته هنر به معنای تصویر های دیجیتالی و استایل مدرنی است که بازی آن را برای گیمر عرضه می کند. سایه ها و ترکیب بندی رنگ ها در محیط های بازی همگی با دقت خاصی به خوبی چیده شده اند.

اما ایده جذابی که تیم توسعه دهنده برای بازی داده است نگفتن داستان است. البته این بدان معنی نیست که بازی Vesper داستان و مسیری ندارد و فقط شما در فرمت گیم پلی بازی ماجراجویانه قرار دارید. اصلا! در بازی Vesper توسعه دهندگان انتخاب کرده اند که هیچ دیالوگی در بازی قرار نداشته باشد. حتی هیچ اسلاید و یا نمایشی در بازی داستان بازی را نشان نمی دهد. بازی نه وویس اوور دارد و نه صدا گذاری شده است. بلکه برای اینکه بخواهید متوجه شوید که در اصل چه بازی را انجام می دهید و جلو رفتن مراحل بازی برای چه چیزی است فقط باید بازی را بازی کنید. با انجام آن و رسیدن به تصاویر و معما هایی که بر سر راه کارکتر اصلی قرار می گیرد متوجه می شوید که داستانی بازی در چه عمقی قرار دارد. جالب تر اینکه هر چقدر از بازی جلو می روید ابعاد داستان اصلی روشن تر شده و انجام بازی بسیار اعتیاد آور تر از قبل می شود.

اما انجام خود گیم پلی بازی می تواند تجربه ای بسیار متفاوت نسبت به بازی های ماجراجویانه و تک بعدی روزمره ای باشد که در استور استیم قرار می گیرند. بازی Vesper به گونه نیست که دوربین بازی با کارکتر آن حرکت کند. صفحه هایی که به عنوان بک گراند بازی برای آن طراحی شده اند در اصل تصاویری هنری هستند که ثابت هستند و شما در بازی به صورت پانامورا حرکت نمی کنید. بلکه دوربین بازی همیشه ثابت است. البته در زمان های انفجار و تشعشعات نوری به لرزه در می آیند ولی در کل همیشه بر روی بک گراند بازی ثابت هستند. حال اگر می خواهید به محیط بعدی بروید باید به گوشه صفحه با کارکتر بازی نزدیک شوید.

هنگامی که به لبه می رسید تصویر عوض شده و در بک گراند جدید قرار خواهید گرفت که ادامه محیط قبلی بازی است. گیم پلی بازی نیز در همین محیط انجام می گیرد. بسیاری از دشمنان و شخصیت هایی که در بازی به شما حمله می کنند به همدیگر نیز خشونت نشان می دهند و همدیگر را نیز می توانند نابود کنند. انواع اتفاقات عجیب در بازی Vesper می افتد که با گذراندن چند مرحله از بازی فقط متوجه جریان آن خواهید شد. پرش هایی که در بازی می کنید و دویدن های بازی همگی یونیک و خاص هستند. دویدن ها اگر طولانی شود کارکتر بی مهابا به زمین برخورد می کند. در هنگام پریدن ها و بالا رفتن ها از بلندی ها نیز همیشه کارکتر دستش را به بلندی های تعبیه شده در بازی آویزان می کند. حتی اگر بلندی رو به روی آن کوتاه باشد باز هم شخصیت اصلی از آن آویزان شده و بعد خودش را بالا می کشد.

در جای جای بازی هنگامی که وارد یک تصویر می شوید با پازل های متنوعی رو به رو هستید که حل کردن آنها به روش های معمولی امکان پذیر نیست. قوانین انجام مرحله ها در بازی مخصوص خود Vesper است و نوع پیشبرد بازی در هر مرحله بستگی به قوانین داخلی خود بازی دارد. جدا از گرافیک و تصویر های شاهکار بازی Vesper در مواقع گوناگون زمان هایی در محیط ها وجود دارد که بک گراند بازی آنقدر بزرگ است که دوربین بازی مجبور به خارج شدن از زوم آنقدری می شود که شخصیت اصلی مانند یک مورچه به نظر می رسد. موسیقی متن بازی نیز بسیار آرام و مرموز است و با تم و استال بازی کاملا هماهنگی دارد.

نکات مثبت

گرافیک و دیزاین خارقالعاده
داستان داخلی بازی
حرکت های موشن و افکت بسیار زیبا
موسیقی متن بسیار خوب

نکات منفی

پرش ها در گیم پلی کمی مشکل دار

امتیاز
امتیاز
گرافیک
10
داستان
9.0
گیم پلی
8.0
موسیقی
9.0
جزئیات

در مجموع باید گفت که بازی Vesper از لحاظ تصویری یک شاهکار هنری در مسیر تولید بازی های دو بعدی ماجراجویانه است. هر تصویر به گونه زیبا شامل دو بک گراند و تصویر پشت زمینه است که همه آنها با توجه به مسیر بازی به صورتی جادویی و زیبا ذهن گیمر را در بازی قرار می دهد. معما های جذاب و طراحی خود مسیر حرکتی بازی ارزش انجام آن را آنقدر بالا برده است که در این نقد و بررسی انجام این بازی را به شدت توصیه می کنیم.

9.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Magical Drop VI
1 ژوئن 2023
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.8

نقد و بررسی بازی Magical Drop VI

7.3

نقد و بررسی بازی Pixel Driver

7.5

نقد و بررسی بازی The Companion

7.8

نقد و بررسی بازی Molly Medusa: Queen of Spit

7.6

نقد و بررسی بازی Zoeti

8.0

نقد و بررسی بازی Mixx Island: Remix Plus

8.0

نقد و بررسی بازی The Last Dragon Slayer

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved