نقد و بررسی بازی Torn Away

توسط Pars Joy در 6 اکتبر 2023

پیدا کردن این کلبه کوچک در کولاک آسان نبود. در قفل بود و تنها راه ورود به خانه از پشت بام بود، در اینجا سوراخی وجود داشت که به اندازه کافی بزرگ بود که Asya، قهرمان داستان، از آن عبور کرد و البته اجازه ورود سرما را نیز می داد. در این محل حداقل او از سرمی بیرون در امان می ماند و برای مدتی هم که شده، لحظات گرمی را تجربه می کند. این دختر کوچولوی روسی برای زنده ماندن در شب و شاید رسیدن به درجه ای از امنیت باید سریعا راهی برای برپا کردن آتش پیدا کند، در غیر اینصورت باید با مرگ دست و پنجه نرم کند. مقداری چوب به طور مرتب در یک توده چیده شده است و خوشبختانه آنقدر خشک هست که بسوزد، اما پس از کاوش زیاد، به نظر می رسد فقط یک جعبه کبریت خالی در اینجا وجود دارد.

ضمنا چاقویی روی میز است که Asya از برداشتن آن خودداری می کند، اگرچه برای برخی از افراد این چاقو نقش یک سلاح را ایفا می کند. در برخی از کشوها، او مجموعه ای از گوشواره های مروارید و یک در قفل شده را پیدا می کند. چاقو ممکن است مفید باشد، اما او باید ابزار دیگری پیدا کند تا سعی کند آن را باز کند. این جملات به عنوان مقدمه داستانی بازی Torn Away هستند که طرح کلی آن را به خوبی بیان می کنند. با نقد و بررسی این بازی در وب سایت Pars Joy ما را همراهی کنید.

Torn Away یک عنوان ترکیبی از مکانیک های ماجراجویی و اکشن را با تمرکز بر داستان ارائه می دهد که موضوع جنگ جهانی دوم را به عنوان سناریوی داستانی خود انتخاب کرده است. جنگ برای همه کسانی که تحت تأثیر آن قرار گرفته اند به نوعی یک جهنم است، اما به ویژه برای کودکانی که راهی برای فرار به مکان های امن ندارند، آزار دهنده است. این بازی قابل تحسین در 29 سپتامبر 2023 برای Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox Series X and S و همچنین PC منتشر شده است.

قهرمان داستان، Asya، یک دختر جوان اهل کشور روسیه است که در طول وقوع جنگ جهانی دوم در استالینگراد زندگی می کند. طولی نمی کشد که آتش جنگ گریبانگیر خانواده او می شود و به همین علت امنیت نسبی او از بین می رود و زندگی او را در شرایط وحشتناکی قرار می دهد و او فقط مادرش را به عنوان سرپرست دارد. این افراد جزو غیرنظامیان روسی محسوب می شوند که برای کار اجباری به آلمان منتقل می شوند و البته این موضوعی نیست که بسیاری از بازیکنان درباره آن بدانند. با گسترش روایت داستانی او، اوضاع بهبود نمی یابد، اگرچه قهرمان ما تدبیر چشمگیر و تفکر سریع را نشان می دهد. لحظاتی در بازی وجود دارد که دارای مضامین عاطفی زیادی است و البته این لحظات می‌تواند سخت باشد، مخصوصا برای کسانی که فرزندان خود را دارند و سرپرست آنها هستند.

از نظر گیم پلی، Torn Away از سبک های مختلف استفاده می‌کند. در ابتدا، در یک آپارتمان کوچک در استالینگراد، همه چیز در مورد اکتشاف محدود و کار با پازل های ساده است. برای مثال مداد شمعی را برای تکمیل نقاشی پیدا می کنید که وقتی مادر به خانه می آید و اوضاع را بررسی می کند، خوشحال می شود. همچنین بازی دارای بخش‌های کلاسیک پلتفرمینگ است که آسیا در محیط سرد به روشی کلاسیک حرکت می‌کند، همراه با چند پازل سبک. گاهی اوقات زاویه دید شما به سمت اول شخص حرکت می‌کند و این غوطه‌وری در داستان را تقویت می‌کند. تکمیل هیچ یک از بخش های داستان دشوار نیست، اگرچه قسمت اول شخص ممکن است کمی گیج کننده باشد.

از لحاظ گرافیک و جلوه های بصری، Torn Away از سبک نقاشی شده زیبایی استفاده می کند و تا حدودی انتزاعی است و این با توجه به تنظیمات جنگ جهانی دوم و موضوعاتی که با آن کار می کند، انتخاب خوبی است. شخصیت ها، به ویژه شخصیت های اصلی، از نظر ظاهری از طریق جزئیات کوچک و زیبایی مشخص می شوند که تماشای آنها لذت بخش است. با این حال برخی از انیمیشن ها کیفیت نامطلوبی دارند و این تا حدودی زیبایی شناسی بازی را تحت تاثیر قرار می دهد.


خوشبختانه بازی کاملا صداگذاری شده و پیش‌فرض آن روی زبان روسی تنظیم شده است و بازیگران در انتقال موقعیت‌های دشوار به خوبی نقش خود را ایفا می‌کنند. موسیقی متن به کیفیت سینمایی برخی صحنه ها می افزاید و هیجان خوبی را در اختیار داستان قرار می دهد.

مطمئنا موضوع جنگ برای همه وحشتناک است، اما بازی Torn Away به وضوح نشان می دهد که چقدر می تواند برای یک بچه از لحاظ روانی، ویرانگر باشد. در کل این یک بازی جذاب است و علیرغم اینکه در مورد وحشت های جنگ است، برخی از قسمت ها احساس واقعا صمیمانه ای در درون شما ایجاد می کنند.

نکات مثبت

روایت داستانی قوی و پرمحتوا
گیم پلی متنوع و مملو از ایده های جدید
موسیقی متن عالی و شنیدنی
شخصیت پردازی عالی کاراکترهای داستان

نکات منفی

مکانیزم های گیم پلی بسیار محدود هستند
برخی از مشکلات مربوط به بخش انیمیشن
سکانس های اول شخص می تواند گیج کننده باشد

امتیاز
امتیاز
گرافیک
8.0
داستان
9.0
گیم پلی
7.0
موسیقی
9.0
جزئیات

Torn Away یک بازی داستان محور قابل تحسین است که لحظات بسیار دشوار تاریخی را از نگاه یک کودک بررسی می کند. Asya شخصیت پردازی فوق العاده دارد و یک قهرمان قوی است و بازی سخت تلاش می کند تا کارهای جالبی را از منظر گیم پلی از دید این قهرمان انجام دهد. تکمیل سکانس های پلتفرمینگ و پازل ها اصلا دشوار نیست و بیشتر مکانیک های مرتبط با آنها کاملا آشنا هستند. هر شخصی قبل از ورود به این بازی باید مطمئن باشد که آماده رویارویی با برخی لحظات دردسرساز و دشوار را دارد. پس از بازی، ممکن است این انگیز را پیدا کنید که به یک موسسه خیریه کمک کنید که به کودکان در معرض خطر کمک می کند. Torn Away مثال خوبی از این است که چگونه بازی های ویدیویی می توانند با مضامین پیچیده درگیر شوند و سطحی از تعامل را به ارمغان بیاورند که رسانه های دیگر نمی توانند ارائه دهند.

8.3
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Hero’s Hour
21 می 2024
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.0

نقد و بررسی بازی Hero’s Hour

7.5

نقد و بررسی بازی Trackline Express

6.3

نقد و بررسی بازی Aery – Cyber City

6.6

نقد و بررسی بازی Composer World

6.3

نقد و بررسی بازی Blind Shot

6.5

نقد و بررسی بازی Warhammer 40,000: Dakka Squadron

8.9

نقد و بررسی بازی Flooded

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved