نقد و برسی The Vale: Shadow of the Crown

توسط Pars Joy در 13 سپتامبر 2021

عجیب ترین بازی ای که کردید چه بوده؟ شبیه ساز سنگ یا ماکارانی یا ؟ اما آیا تا به حال شده داستان یک بازی را از چشم یک فرد نابینا دنبال کنید و مهارت های دردویل گونه ی خودتون رو امتحان کنید تا ببینید این افراد با وجود محدودیت بسیار سختی که برایشان پیش آمده است از چه قابلیت هایی نیز برخوردار هستتند؟

The Vale: Shadow of the Crown یکی از آن بازی های مستقلی است که با روایت خاصی که دارند یک تجربه ی بسیار متفاوت را ارائه می کنند و شاید هر کسی نتواند با آن ها ارتباط برقرار کند ولی وقتی با سلیقه ی کسی جور در بیاید آنچنان او را شیفته ی خودش می کند که دیگر دل کندن از بازی سخت می شود.

این بازی اثری از استودیوی مستقل Falling Squirrel می باشد و به نوعی اولین تجربه ی آن ها برای ساخت یک بازی است. این عنوان در تاریخ نوزدهم آگوست همین سال برای پلتفورم رایانه های شخصی  به قیمت ۲۰ دلار عرضه شده است و در حال حاضر برای کنسول های بازی در دسترس نمی باشد.

داستان بازی تمی گیم آف ثرونزی دارد و از آن جایی شروع می شود که برادر بزرگتر شما بر تخت پادشاهی می نشیند و شما را ناظر قلعه ای کوچک در حومه پادشاهی می کند. شما یک شاهزاده هستید که از بدو تولد نابینا به دنیا آمده اید و کودکی سختی را گذرانده اید. در این راه تصمیم می گیرید که از این تبعید خود به عنوان فرصتی برای یک ماجراجویی استفاده کنید و در خواست برادر بزرگ تر خودتون رو قبول می کنید.

در راه رسیدن به قلعه ، کاروان شما مورد حمله ارتش دشمن قرار می گیرد و در نهایت شما خود را در سرزمین های متخاصم تنها می یابید ، جایی که تمامی افراد خود را از دست داده اید و باید منابع را جمع آوری کرده و به دنبال زنده ماندن در سفر طولانی و خطرناک به خانه باشید. در راه بازی شما را با یک سری پیش داستان از خانواده ی شما نیز آشنا خواهد کرد.

این بار قرار هست که یک سنت شکنی کنیم و قبل از این که به گیم پلی بازی و البته بخش گرافیکی بازی بپردازیم از بخش صوتی بازی براتون بگیم! بازی یک تجربه ی اول شخص از یک شخصیت نابینا می باشد و همین موضوع باعث شده تا سازندگان بازی به فکر ساخت یک مکانیزم جالب برای بازی بیفتند و آن را به خوبی عملی کنند.

تا به حال موسیقی ۳ بعدی گوش کرده اید؟ از آن موسیقی هایی که در کپشنشو گفته شده هدفون بزنید و وقتی به آن ها گوش می دهید گویی صدا از جهت های مختلف به گوشتان می رسد؟ بازی از این مکانیزم برای فضا سازی استفاده کرده است و برای تجربه ی بازی نیز نیاز به هدفون خواهید داشت.

صداگذاری بازی آنقدر خوب انجام شده است که می توانید به کمک آن مسیر خودتان را از آن دنیای تاریک پیدا کنید و این موضوع واقعا تحسین برانگیز می باشد. موسیقی های بازی و صداگذاری نیز آنقدر خوب انجام شده است که هیچ احساس سختی ای در بازی احساس نکنید و بتوانید در محیط های آن به ماجرا جویی بپردازید.

خب حالا که خیالمون از این بخش از بازی راحت شد به باقی قسمت های بازی خواهیم پرداخت! بازی یک عنوان ماجراجویی و نقش آفرینی می باشد و طبیعتا در بازی باید به گشت و گذار بپردازید و مناطق مختلف سفر کنید. در بازی به روستا های مختلف سر می زنید و از آن ها آیتم های مورد نیاز خودتون مثل سلاح و زره تهیه می کنید و در عوض از آن ها ماموریت و کوئست دریافت می کنید.

کوئست های بازی معمولا به انجام یک سری مبارزات و شرکت در جنگ ها خلاصه می شود و شاید با خود بگویید که کنترل یک شخصیت نابینا در چنین بازی ای سخت نیست؟ جواب این سوال یک نه قاطعانه است چرا که با وجود نابینا بودن در بازی صدا ها بهترین دوست شما هستند و با کمک آن ها می توانید جهت حملات وارده را تشخیص دهید و آن ها را دفع کنید و در ادامه با یک ضد حمله دشمن را از بین ببرید.

بازی تعداد زیادی کمبو دارد و می توانید در ادامه روش های مختلف مبارزه را آموزش ببینید. البته بازی در قسمت نقش آفرینی چندان قوی عمل نکرده است و صرف به یک سری خرید آیتم و … محدود می شود و بهتر بود یک درخت مهارت برای بازی در نظر گرفته می شد و عناصر بیشتری از بخش rpg بازی رو شاهد می بودیم. تعداد زیاد جنگ های بازی نیز می تواند در طولانی مدت آزار دهنده باشد و بهتر بود تا سازندگان بازی کمی برای کوئست های بازی تنوع ایجاد می کردند.

گرافیک بازی چیز عجیبی نیست و ناسلامتی در بازی نابینا هستید و صرفا در صفحه ی بازی یک سری افکت های تصویری دیده می شود که هرچند زیبا هستند ولی تاثیر زیادی در گیم پلی بازی ندارند و صرفا برای سیاه نبودن صفحه ی بازی در نظر گرفته شده اند و در کل گرافیک در این بازی چندان مهم نیست.

The Vale: Shadow of the Crown تجربه ای بسیار خاص می باشد که به این زودی ها گیرتان نخواهد آمد و اگر از طرفداران بازی های خاص هستید عاشق این بازی خواهید شد. از این که با نقد و برسی این بازی جذاب همراه وبسایت parsjoy بودید سپاسگزاریم و امیدواریم که از نقد و برسی این بازی لذت برده باشید.

نکات مثبت

گیم پلی فوق العاده
شخصیت پردازی عالی
موسیقی و اصوات ۳ بعدی بی نظیر

نکات منفی

زیاد بودن بخش مبارزات در بازی

امتیاز
امتیاز
داستان
9.0
گیم پلی
8.5
موسیقی
9.5
جزئیات

The Vale: Shadow of the Crown تجربه ای بسیار خاص می باشد که به این زودی ها گیرتان نخواهد آمد و اگر از طرفداران بازی های خاص هستید عاشق این بازی خواهید شد.

9.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و برسی Black Book
20 سپتامبر 2021
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
8.1

نقد و برسی Black Book

3.7

نقد و برسی World Soccer Strikers ’91

6.8

نقد و بررسی May’s Mysteries: The Secret of Dragonville

8.0

نقد و بررسی Kitaria Fables

9.7

نقد و بررسی بازی Marble Duel

8.0

نقد و بررسی Recompile

6.5

نقد و بررسی From Earth To Heaven

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved