نقد و بررسی بازی Rusted Moss

توسط Pars Joy در 20 آوریل 2023

اگر از گیمرهای قدیمی باشید، حتما با بازیهای سبک مترویدوانیا آشنا هستید و یقینا خاطره انگیزترین عناوین این سبک یعنی سری پرطرفدار Castlevania و Metroid را بازی کرده اید. چند سالی می شود که بازار انتشار بازیهای این ژانر با رشد و پیشرفت های قابل توجهی همراه شده و طی یکسال شاهد عرضه بازیهای بسیار موفقی در این سبک هستیم. یکی از این موارد که به تازگی برروی استیم منتشر شده، بازی Rusted Moss است که توانسته نظر اکثر منتقدین و پلیرها را به خود جلب کند و اینکه امتیازات بسیار خوبی را نیز دریافت کرده است. این بازی بهترین عناصر ژانر مترویدوانیا را با هم ترکیب می‌کند و تجربه‌ای را ارائه می دهد که مطمئناً هر کسی را که به دنبال کشف دنیایی با جزئیات پر از چالش‌های متعدد، جادوی فراوان و صدای شلیک گلوله است خوشحال می‌کند. اگر باس‌های خارق العاده آن تمام چیزی بود که «Rusted Moss» باید ارائه دهد، این بازی برای هرکسی که از نبردهای دشوار دوبعدی لذت می‌برد، گشت و گذار بسیار ارزشمند را به ارمغان می آورد. با این حال، موارد بسیار بیشتری در این بازی وجود دارد که در این مقاله نقد و بررسی به بیان آنها می پردازیم.
داستان بازی Rusted Moss در دنیایی مملو از جادو و ماشین آلات اتفاق می افتد و شما کنترل Fern، دختری با اصل و نسب پری را به عهده می‌گیرید که توسط انسان‌ها بزرگ شده و اکنون همراه با سایه محبوبش، Puck، به سفری برای پایان دادن به عصر انسان می‌روند. برای سال ها، بشریت از جادوی پری برای نیرو دادن به ماشین های باورنکردنی خود استفاده می کرد. اکنون، فائوها با قدرت کامل بازگشته اند و جنگ بین دو گروه، هر دو طرف درگیری را نابود کرده است.

وفاداری فرن در طول بازی مورد آزمایش قرار می گیرد و تصمیمات او می تواند به پایان های مختلفی منجر شود. روایت داستانی این بازی تا انتهای خود جذاب است و برخی از شخصیت های آن واقعاً دوست داشتنی هستند. گاهی اوقات، دیالوگ‌ها ممکن است خیلی واضح و تابلو باشند، و البته طرح داستان برخی از بزرگترین شگفتی های آن را گوشزد می کند. با این حال، کشف رازهای پیشینه Fern، تاریخ درگیری انسان یا پری ها و سرنوشت نهایی جهان، قلاب بزرگی برای بازی‌ای است که می‌توانست با کمتر از آن از بین برود.
برخی از بهترین داستان‌سرایی‌های بازی از خود دنیای زیبای آن سرچشمه می‌گیرد. فرن ترکیبی از آزمایشگاه‌های علمی زیرزمینی و مکان‌های بیرونی را بررسی می‌کند که همگی زیبا به نظر می‌رسند. شخصیت‌هایی که او ملاقات می‌کند به طور متناوب زیبا هستند و به دلیل فقدان هویت انسانیتشان دلسرد کننده هستند. از طرف دیگر، خلاقیت های جادویی-مکانیکی ساخته شده توسط انسان ها که در بازی وجود دارند، می تواند کاملاً نگران کننده به نظر برسد. به طور کلی، جهت هنری بازی فوق‌العاده است و از موسیقی متنی پشتیبانی می‌کند که حتی پس از ساعت‌ها بازی، تازه و جذاب می‌ماند.


وقتی فرن در دنیای Rusted Moss راه می‌رود، همیشه کارهای جدیدی برای انجام دادن وجود دارد. از نقطه نظر سبک کلاسیک مترویدوانیا، اکتشاف فرن به بن‌بست‌های مکرر منتهی می‌شود که تنها پس از باز کردن قفل برخی سلاح‌های جدید یا ارتقاء دیگر توسط فرن می‌توان از آنها عبور کرد. در حالی که بازی دارای تمام عقب‌نشینی‌هایی است که از این ژانر انتظار دارید، اما در این که هرگز بازیکنان را در یک مسیر رو به جلو قفل نمی‌کند عالی است. اگر به باسی برخورد کردید که در حال حاضر کشتن آن کمی خیلی سخت است، می توانید به اتاق‌های دیگری بروید که می‌توان آن‌ها را ارتقا داد. اگر نمی توانید از بخش های پلتفرمینگ که شامل صعودهای خطرناک هستند، بگذرید، در مسیر دیگری پرسه بزنید و ممکن است با یک زمان آزمایشی یا پازل دیگری مواجه شوید که حواس شما را پرت کند تا زمانی که برای یک پاس دیگر در یک چالش بسیار دشوار به عقب برگردید.

در این بازی هرگز نیازی نیست که ساعت‌ها پیاپی خود را فقط درگیر یک کار خاص کنید تا بتوانید به قسمت بعدی نقشه برای کاوش برسید. به هر حال ممکن است برخی از بازیکنان این کار را انجام دهند، زیرا مقابله با موانع در مسیر پیش روی فرن بسیار سرگرم کننده است. در این زمینه می توانم بگویم “فقط یک تلاش دیگر” ممکن است شعار این بازی باشد.

بخش های پازل مبتنی بر پلتفرمینگ در بازی Rusted Moss واقعا هیجان انگیز هستند. به لطف قلاب مخصوص مبتنی بر فیزیک Fern، بسیاری از بخش های پلتفرمینگ به ترکیبی از زمان بندی دقیق و هدف گیری دقیق با ماوس نیاز دارند. تاب خوردن با سرعتی سرسام‌آور بین تله های کشنده هیجان‌انگیز است. بسیاری از پازل ها به شما اجازه می دهند آنها را با سرعت خود امتحان کنید، اما هر چند وقت یکبار، یک دوست پری با بخش های آزمایش زمانی جلوی شما را می گیرد. این بخش‌ها پلتفرم‌های پیچیده را با دشمنان خطرناک ترکیب می‌کنند و شما را وادار می‌کنند که همزمان بهترین مسیر را از طریق یک اتاق پیدا کنید و در عین حال تصمیم بگیرید که آیا زمانی برای شلیک به موجوداتی که صفحه را با گلوله‌ها پر می‌کنند، وجود دارد یا خیر.
سکوبازی یا پلتفرمینگ یک مکانیک اصلی در Rusted Moss است، اما مبارزه به همان اندازه مهم است و اغلب این دو در کنار هم هستند. فرن بازی را با تفنگی شروع می‌کند که می‌توان آن را شارژ کرد تا یک شلیک قدرتمند به سمت دشمنان بزند. همانطور که او در سراسر جهان بازی سفر می کند، قفل تعداد زیادی از سلاح های جدید را باز می کند که هر کدام با حمله ویژه خود همراه هستند. او همچنین در مسیر خود تعداد زیادی بدلیجات را کشف می‌کند که می‌توانند برای تقویت سلامتی، اضافه کردن اشکال جدید به حالت شلیک سلاح ها یا حتی تقویت رفتار عناصر خاص در دنیای اطرافش مورد استفاده قرار گیرند.


باس های بازی از همان ابتدا سرسخت هستند و هر باسی با مجموعه‌ای از حملات مخصوص به خود همراه است. همه آنها محدودیت‌های توانایی شما را برای مدیریت مهارت‌های فرن، استفاده از زیورآلات و نحوه به کارگیری دقیق قلاب فراتر می‌برند. انتظار مرگ های زیادی را در این بازی داشته باشید. بازی Rusted Moss برای همه کسانی که ژانر Metroidvania را دوست دارند، یک بازی ضروری است.

نکات مثبت

بخش های نبرد با باس‌ها طاقت‌فرسا است و چالش زیادی را برای بازیکنان ایجاد می کند
قلاب به عنوان یک طناب بانجی الاستیک تقریباً با تمام چالش ها و مکانیک های بازی به خوبی کار می کند
گرافیک خیره کننده و سبک هنری فوق العاده زیبا
هزاران چالش اختیاری، پایان های متعدد، ویرایشگر سطح و پشتیبانی از حالت اسپیدران قابلیت پخش مجدد مناسبی را ارائه می دهند

نکات منفی

یک نقشه بدون زرق و برق، بازخوانی اتاق‌هایی که قبلاً بازدید کرده‌اید را به یک کار طاقت فرسا تبدیل می‌کند که با سختی کلی نسبتاً خشن بازی، تشدید می‌شود
اساساً هیچ بخش آموزشی یا راهنمایی در مورد نحوه استفاده از سیستم قلاب تا بیشترین پتانسیل آن وجود ندارد
در برخی مراحل تشخیص اشیاء مهم از یکدیگر دشوار است

امتیاز
امتیاز
گرافیک
8.5
داستان
9.0
گیم پلی
8.0
موسیقی
9.0
جزئیات

بازی Rusted Moss یک موفقیت قطعی است و بین کنترل‌های سریع و طراحی دنیای خارق‌العاده، تمام عناصر اصلی خود را به درستی دریافت می‌کند. مطمئناً، داستان آن ممکن است برنده هیچ جایزه‌ای نباشد، اما به‌عنوان وسیله‌ای جذاب برای وارد شدن به تمام بخش های تیراندازی‌، تاب خوردن و پریدن در دل گیمر به خوبی عمل می‌کند. در حال حاضر، احتمالاً اکثر بازیکنان تازه وارد دقیقا نمی دانند که آیا از بازی های سبک Metroidvania لذت می برند یا خیر و در پاسخ به این سوال می توانم بگویم اگر بررسی های دائم مهارت ها و عقب نشینی های مکرر و اجباری موجود در اینگونه بازیها، شما را خسته می کند، از این بازی دوری کنید. اما اگر سال‌ها در حال مبارزه با قلعه‌های دوبعدی و جهان‌های بیگانه بوده‌اید و در آرزوی ماجراجویی جدید در دنیایی باشکوه با طیف گسترده‌ای از پازل‌ها، پلتفرم‌ها و مبارزات برای به چالش کشیدن مداوم مهارت‌های خود هستید، پس این بازی برای شماست.

8.6
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Hero’s Hour
21 می 2024
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.0

نقد و بررسی بازی Hero’s Hour

7.5

نقد و بررسی بازی Trackline Express

6.3

نقد و بررسی بازی Aery – Cyber City

6.6

نقد و بررسی بازی Composer World

6.3

نقد و بررسی بازی Blind Shot

6.5

نقد و بررسی بازی Warhammer 40,000: Dakka Squadron

8.9

نقد و بررسی بازی Flooded

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved