نقد و بررسی Operation Tango

توسط Pars Joy در 1 ژانویه 2022

یکی از بازی هایی که در سبک جاسوسی با داستانی بلند همراه با گیم پلی های جذاب برای استور های فروشگاهی بازی ها منتشر شده است بازی Operation Tango می باشد. بازی محصول جون 2021 می باشد. بازی ماجراجویی چالشی است که توسط تیم توسعه دهنده بازی های clever Plays توسعه و انتشار یافته است. برای نقد و بررسی این بازی در سایت Pars Joy با ما همراه باشید.

بازی هایی که در ژانر جاسوسی و اسپای منتشر می شوند معمولا سه بعدی و دارای صحنه هایی اکشن مانند هستند و یا در پلتفرم های بزرگتر آنها را مانند بازی هایی مثل call of Duty می بینیم. اما بازی Operation Tango به گونه رمان دار و داستانی شما را در چند قسمت مختلف درگیر ماجراهای خودش می کند و آپشن های انتخابی زیادی را برای پیدا کردن مسیر بازی در اختیار شما قرار می دهد. البته همیشه گیم پلی بازی به این محدودیت پیدا نمی کند و در خیلی از مواقع شما باید پازل هایی را نیز در بازی حل کنید. البته به این نکته نیز اشاره می کنیم که در اصل بازی برای حل معما های آن طراحی شده است ولی با این حال توسعه دهندگان بازی Operation Tango را شامل بازی هایی که کاربر به صورت مستقیم بر روی کارکترها تاثیر داشته باشد نیز کرده است. مثلا شما می توانید کارکتری که در دست دارید را به نقاط مختلف ببرید و بازی های درون گیمی مختلفی مانند گذر کردن از لیزر های امنیتی یا پیدا کردن و جمع آوری اشیا در بازی نیز گنجانده شده اند.

با اینکه در بازی گیم پلی های مختلفی وجود دارد ولی هیچکدام از آنها خارج از مسیر داستان بازی نیستند. به طور مثال در بازی در کل دو کارکتر وجود دارد. یکی از آنها که مامور اجرایی بازی است زنی است که در عملیات ها به طور مستقیم شرکت دارد و کار های مربوط به حل مسئله را به صورت بازوی اجرایی انجام می دهد. در طرف دیگر کارکتر دیگری نیز وجود دارد که هکر است. این شخصیت اطلاعات مربوط به سازمان ها و قفل ها و در های مخفی را می تواند بدست بیاورد. داینامیکی که بین این دو شخصیت وجود دارد راهگشای حل اکثر معما های بازی هستند. در بازی قبل از اینکه ماموریت ها شروع بشوند باید با استفاده از کارکتری که توانایی هک کردن دارد اطلاعات را دسته بندی کنید و بعد از ذخیره سازی و پیدا کردن راه حل مناسب آنها را در اختیار مامور اجرایی قرار دهید. حال بازی به سمت اجرای عملیات می رود و شخصیت دیگر را نیز باید خودتان کنترل کنید و از موانع و مشکلات عبور دهید. البته خود بازی به صورت سناریو هایی این دو را در ارتباط با یکدیگر به صورت دائم در بازی نشان می دهد که خوب در مجموع نمی توان ایرادی به نحوه طراحی بازی به این شکل گرفت.

اما از لحاظ بررسی بازی از نظر تصویری باید گفت با اینکه بازی از سطح گرافیکی بالایی برخوردار نیست ولی استایل طراحی که تیم توسعه دهنده برای بازی Operation Tango در نظر گرفته است کاملا توانسته بازی را از داشتن یک گرافیک با جزئیات بالا بی نیاز کند. البته که بخش تصویری در قسمت هایی مانند حل پازل ها در بازی کمی افت دارد ولی در کل می توان گفت که بازی از جنبه های مختلفی زیبا به نظر می رسد. قسمت هایی از بازی که به صورت اسلاید هایی داستان بازی را نشان می دهد توسط گرافیک کاری با دست نقاشی شده است که جذابیت بازی را خاص کرده است. از طرفی کار های اجرایی که توسط مامور اصلی انجام می شود در محیطی سه بعدی است که در آن هم سعی شده استایل بازی حفظ شود. به غیر زمان هایی که با معما ها در ارتباط هستید استایل طراحی بازی به صورت پیوسته در تمام بازی حفظ شده است.

خود معما های بازی را می توان به چند بخش تقسیم کرد که بعضی از آنها به طور پیوسته تکرار می شوند. البته بسیار از قسمت هایی که توسط هکر در بازی نیاز به حل دارند در ابتدای بازی بسیار ساده لوحانه به نظر می رسند ولی با جلو رفتن بازی می توان دید که معما ها سخت تر می شوند. در قسمت های اجرایی بازی کمی پرش های گرافیکی را نیز تجربه می کنیم و در مجموع PPS بازی پایین است ولی در حدی نیست که فاحش باشد و یا بر گیم پلی بازی تاثیر مستقیم بگذارد. صدا گذاری های شخصیت همراه با متون نوشتاری برای توضیح داستان های بازی همراه با موسیقی متن مناسبی نیز جو بازی جاسوسی را کاملا تکمیل کرده است.

نکات مثبت

معما های کارگاهی جذاب
عملیات های جاسوسی
چند پلی گیم مختلف در یک بازی

نکات منفی

نداشتن بدنه مناسب در داست کلی بازی
ساده بودن بیش از حد معما ها

امتیاز
امتیاز
گرافیک
6.0
داستان
8.0
گیم پلی
8.0
موسیقی
6.0
جزئیات

 در مجموع می توان گفت که بازی Operation Tango مجموعه ای از چند گیم پلی مختلف است که در قالب یک بازی جاسوسی به هم پیوسته است و می تواند با داستان هایی جذاب بازیی باشد که بتواند ارزش زمان گذاشتن بر روی آن را داشته باشد و انجام آن را پیشنهاد می کنیم.

7.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Haven Park
27 می 2022
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
8.4

نقد و بررسی بازی Haven Park

9.4

نقد و بررسی بازی Fishing: North Atlantic

3.5

نقد و بررسی بازی Nemezis: Mysterious Journey III

6.5

نقد و بررسی orbit.industries

8.4

نقد و بررسی بازی 112 Operator

9.4

نقد و بررسی بازی Mystic Pillars: A Story-Based Puzzle Game

3.3

نقد و بررسی بازی Throw it! Animal Park

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved