نقد و بررسی بازی Maze Blaze

توسط Pars Joy در 8 ژانویه 2023

همه ما در زندگی حداقل یکبار رویایی را تجربه کرده ایم که در آن در یک هزارتوی عجیب و غریب و پر پیچ و خم گیر کرده‌ایم و یا اگر چنین موردی را نداشته اید، حداقل آن را تصور کرده اید. حال، در نظر بگیرید اگر انواع ربات‌های متخاصم با شما در اطراف مسیرهای این هزارتوی پر پیچ و خم پراکنده شده باشند و رویارویی با این شرایط تا چقدر می تواند ترسناک باشد، در این هنگام اگر زره‌هایی که مشابه آنها را در سری Warhammer دیده ایم را نداشته باشید و مجهز به انواع سلاح ها با مهمات نامحدود نباشید، اوضاع تا چه اندازه می تواند دشوار باشد؟

به این موارد، رنگ‌های نئونی و یک مکان آینده‌نگر را اضافه کنید تا بدین طریق بتوانید به پیش‌فرض داستانی بازی Maze Blaze دست پیدا کنید. این یک بازی مستقل در سبک اکشن و roguelike است که شباهت زیادی به بازی های آرکید قدیمی دارد. این عنوان از تمام ویژگی های اصلی موجود در یک بازی ژانر روگ لایک پیروی می کند، از جمله بدترین مواردی که در طول سال ها بازنگری شده و بسیار بهبود یافته اند. راهروهای تکراری، مکانیک های تیراندازی کم عمق و یک سیستم تعاونی ضعیف پیاده سازی شده تنها می توانند برای مدت نسبتا طولانی توجه شما را به خود جلب کنند.

بازی Maze Blaze یک عنوان شوتر و روگ لایک با دوربین ایزومتریک است که طبق گفته سازندگان، امکانات بی پایان زیادی را در اختیار شما قرار می دهد، اما تنها چیزی که در این بازی وجود دارد این است که همه ویژگی‌ها محدود به همان تعداد انگشت شماری از متغیرهای ساده و غیر جالب هستند که به خوبی با گیم پلی ادغام نشده اند. هدف شما در این بازی بسیار ساده است: وارد هزارتوهای مختلف و رنگارنگ شوید و هر چیزی را که بین شما و خروجی قرار دارد را پاک سازی نمایید.

مجموعه مختصری از 10 جعبه متنی به شما می‌گوید چه کاری باید انجام دهید. این واقعیت که Maze Blaze در یک سری از پیچ و خم‌های رویه‌ای ایجاد شده اتفاق می‌افتد، در ابتدا مرا مردد کرد، اما پس از ساعت‌ها بازی متوجه شدم که انتخاب این ویژگی کاملا هوشمندانه است. گیم پلی این بازی دارای یک جلوه بصری فوق‌العاده است که در آن شما فقط می‌توانید فاصله معینی را از خود ببینید و فراتر از آن شعاع، هر زمان که در اطراف حرکت می‌کنید، صحنه فرو می‌ریزد و به شکل خود باز می‌گردد. این باعث ایجاد یک حس سرگردانی بسیار جالب می شود اما به شیوه ای بسیار سبک و بدون هیچ گونه پیچیدگی. به هر حال، اگرچه ممکن است فکر کنید گم شدن در این پیچ و خم ها آسان است، اما به محض اینکه همه آیتم ها را از آنها جمع کنید و به بخش جدیدی از آنها بروید، بخش های قبلی بسته می شوند و این ویژگی به رفت و آمد شما کمک زیادی می کنم و فکر نمی‌کنم تا به حال این نوع تنظیمات و ویژگی را در جایی دیده باشید. ضمنا بازی دارای دو حالت ماجراجویی و بی پایان است و می توانید حالت بی پایان یا حالت ماجراجویی را به تنهایی یا با یک دوست بازی کنید.

علاوه بر کاوش در هزارتوها، با طیف گسترده ای از ربات ها نیز روبرو خواهید شد که باید با سلاح خود آنها را نابود کنید. با این حال، فکر نکنید که این نوعی بازی است که در آن شما به سرعت دشمنان را از بین می برید، بلکه این بازی یک تیراندازی بسیار استراتژیک‌ است، زیرا دشمنان سریعا به سمت شما می‌روند و سرعت شلیک شما نیز محدود است، بنابراین باید قدر هر شلیک خود را بدانید.

برای کمک به شما، آیتم‌هایی مانند نارنجک‌هایی را نیز به دست خواهید آورد که می‌توانند به گروهی از دشمنان و سپرهایی آسیب بزنند که به طور موقت جلوی همه حملات ورودی دشمنان را می گیرند. در هر مرحله اقلام مصرفی و مهمات زیادی وجود دارد که کمک زیادی به شما می کنند. ضمنا انواع مختلف مهمات ویژه نیز موجود است که هر کدام دارای یک جلوه منحصر به فرد هستند. دیدن مجموعه ای از مهمات مختلف ترکیبی مانند یک نمایش آتش بازی، شگفت انگیزترین و رضایت بخش ترین لحظه ای بود که در Maze Blaze داشتم. یک سری آیتم برای افزایش قدرت مبارزه ای شما در بازی وجود دارند که با جمع آوری آنها می توانید کاراکتر خود را ارتقا دهید.

اگر با یک دید منطقی به این بازی نگاه کنیم، علاوه بر مشکلات جزئی آن، چند ویژگی خوب نیز در آن وجود دارد. از نظر بصری، محیط‌ها و نورپردازی بسیار رنگارنگ است و برخی از افکت‌ها حس خوبی به آن‌ها می‌دهند و شما این موضوع را در هنگام بازی کردن به خوبی درک می کنید. هزارتوها برای هر بار اجرا به طور تصادفی ایجاد می شوند که هر یک از یک سری راهرو تشکیل شده است که به عنوان مسیر اصلی شما در نظر گرفته می شوند. بخش‌های مختلف به طور واضح و با سایه‌های جذاب روشن می‌شوند که تأثیرات آن‌ها را متمایز می کنند. طراحی دشمنان مشکلی ندارد و افکت‌های حمله می‌توانند در برخی مکان‌ها واقعا جالب به نظر برسند، به خصوص زمانی که تعدادی ارتقاء برای سلاح خود دریافت کنید و شروع به انفجار پرتوهای انرژی در همه جهات کنید. در این لحظات برای یک لحظه گذرا کمی هیجان وجود دارد که البته خیلی زودگذر است.

نکات مثبت

ارائه المان‌های ساده و لذت بخش به سبک اکشن آرکید که به دقت و استراتژی بالایی نیاز دارد
جلوه های بصری جذاب و خیره کننده
وجود تعداد زیادی ارتقا‌های متنوع

نکات منفی

بخش تیراندازی می توانست از تنظیم دقیق استفاده کند
حالت Co-op بسیار ضعیف است
محتوی زیادی برای سرگرمی و لذت بردن وجود ندارد

امتیاز
امتیاز
گرافیک
8.0
داستان
7.0
گیم پلی
7.5
موسیقی
7.5
جزئیات

Maze Blaze با توجه به محتوای ارزشمند خود یک بازی ارزان قیمت است و قرار نیست یک عنوان فوق العاده و یا حتی خوب باشد. مشکل این است که واقعاً حتی مناسب هم نیست و مشکلات جزئی دارد که نمی توان آن را به همه پلیرها توصیه کرد. آنچه در اینجا وجود دارد توخالی است و به طرز دردناکی جالب نیست و مکانیک آن در بسیاری از دیگر بازی های روگ‌لایگ و تیراندازی از بالا به پایین بسیار بهتر اجرا شده است. ای کاش حالت های بیشتری مانند چالش های سرگرم کننده برای تکمیل در این بازی وجود داشت، ولی در هر صورت من از تجربه این بازی لذت بردم و لحظات بسیار خوبی را در آن سپری کردم.

7.5
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Blind Shot
10 آوریل 2024
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
6.3

نقد و بررسی بازی Blind Shot

6.5

نقد و بررسی بازی Warhammer 40,000: Dakka Squadron

8.9

نقد و بررسی بازی Flooded

7.8

نقد و بررسی بازی Golfinite

7.1

نقد و بررسی بازی The Smurfs: Colorful Stories

8.6

نقد و بررسی بازی The Pedestrian

7.3

نقد و بررسی بازی Dead Tomb

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved