نقد و بررسی بازی Masky

توسط Pars Joy در 23 جولای 2021

با عرض سلام به خوانندگان و همراهان عزیز و همیشگی وب سایت پارس جوی، امروز هم با یک نقد و بررسی تخصصی دیگر در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. بازی ای که امروز قصد نقد و بررسی آن را داریم، یک بازی زیبا و آرام به اسم Masky – نام بازی اندکی غلط انداز است و ممکن است شما را یاد یکی از کارکتر های کریپی پاستا ( Creepy Pasta) بیندازد، اما وقتی موضوع اصلی بازی را ببینید، کاملا متعجب می شوید و می خندید – که در تاریخ شانزدهم دسامبر سال 2016 توسط کمپانی بازی سازی و توسعه دهنده Forever Entertainment S. A منتشر شده است می باشد. این بازی که نقد های تقریبا مثبتی از منتقدین دریافت کرده و موضوع و گرافیک جالبی هم دارد، می تواند انتخاب مناسبی برای چند ساعت بازی برای رفع خستگی باشد. اگر به بازی های غیر معمول و مستقل – Indie – علاقه دارید و می خواهید جدا از موضوعات همیشگی مانند ماجراجویی، اکشن، مبارزه و خیلی موارد معمول دیگر یک تجربه جدید با سبکی نو و بازی ای خلاقانه داشته باشید، تا پایان این مطلب با پارس جوی همراه بمانید تا درباره Masky اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اطلاعات کلی و داستان بازی

Masky توسط Digital Melody – سازندگان موفق بازی های معروفی مانند سری Timberman و یا مجموعه بازی های Surfingers – در مسابقه بازی سازی  IGJAM2016 ساخته شد و موفق شد تا عنوان برنده بخش بازی های موبایلی این مسابقه بازی سازی را هم کسب کند. Masky در نهایت توسط شرکت توسعه دهنده  Forever Entertainment S. A در تاریخ 16 دسامبر همان سال – 2016 – برای پلت فرم های Nintendo Switch, Microsoft Windows, Linux, macOS و Macintosh operating systems منتشر شد.

داستان بازی واقعا ساده است. شما باید برقصید. البته اگر تنهایی گوشه اتاق بایستید و شروع به رقصیدن کنید، هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. باید تلاش کنید تا می توانید افراد بیشتری را به دایره رقصتان اضافه کنید و همه با هم تعادلتان روی زمین محیطی که داخلش هستید (میتواند یک کوچه معمولی باشد، یا حتی اورژانس یک بیمارستان! Masky لوکیشن های زیادی برای ارائه دادن دارد) را حفظ کنید. هدف بازی همین است و ممکن است در نگاه اول خیلی ساده و معمولی به نظر برسد، اما پس از چند دقیقه بازی کردن متوجه می شوید که Masky اصلا بازی ساده ای نیست و به تمرکز و توجه دائم شما نیاز مند است.

گیم پلی، گرافیک و موسیقی Masky

گیم پلی بازی در ابتدا به دلیل نبود هیچ راهنما یا آموزشی، شاید سخت به نظر برسد. اما با کمی بازی کردن روال کار دستتان می آید. شما چند آپشن حرکتی مختلف – حرکت به راست، حرکت به چپ، افتادن روی زمین و بلند شدن – دارید و باید با استفاده از این حرکات، در حالی که سعی می کنید تا جایی که می توانید افراد مختلفی را به حلقه رقصتان اضافه کنید و هم زمان تعادل خودتان را هم کاملا حفظ کنید. در ابتدا فقط شما هستید و دو کارکتر دیگر در راست و چپتان قرار دارند. هر کارکتر یک ماسک دارد و با گرفتن دست هر کدام از کاراکتر ها و اضافه کردن آن ها به حلقه رقصتان – که بیشتر حلقه تعادل است تا رقص – و شروع به رقصیدن چند نفره، یک ماسک به شما اضافه می شود.

گرافیک بازی خیلی غیر معمول است و همین عجیب و غیر نرمال بودن باعث شده تا جلوه ویژه ای داشته باشد. رنگ ها ساده هستند اما از روش خاصی برای چینش اجزای صفحه استفاده شده که قابل تحسین است.

درباره موسیقی حتی اگر ما هم چیزی نگوییم احتمالا خودتان حدس زده اید که قطعا موسیقی یک بازی که مربوط به رقصیدن است باید خیلی قوی باشد، و واقعا هم همین طور است. Masky حتی موسیقی غیر معمول و جالبی دارد که با گرافیک و گیم پلی کاملا هماهنگ و سازگار است و پیشنهاد می کنیم حتما قبل از بازی کردن از هدفون هایتان استفاده کنید.

Masky یک بازی ساده اما چالش بر انگیز است و برای بازی کردن چند نفره با دوستانتان در یک میهمانی یا دورهمی می تواند بهترین انتخاب باشد. قیمت ارزان حدود 50 سنت آمریکا، دست آورد های استیم (Steam Achievement) های زیاد – حدود 16 تا -، تعداد مراحل کم – 12 تا -، ویژگی های فان و جالب داخل بازی و کلی موارد دیگر همه جزو دلایلی هستند که بازی کردن Masky می تواند برایتان جالب و چالش بر انگیز باشد.

نکات مثبت

- امکان بازی چند نفره
- گیم پلی ساده اما چالش بر انگیز
- گرافیک زیبا و چشم نواز

نکات منفی

- زیاد از حد حرفه ای بودن بات های بازی
- نبودن راهنما و آموزش برای گیم پلی

امتیاز
امتیاز
گرافیک
10
داستان
9.5
گیم پلی
10
موسیقی
10
جزئیات

Masky یک بازی به ظاهر ساده اما چالش بر انگیز با موضوع رقصیدن است. البته، گول موضوع ساده و پیش پا افتاده اش را نخورید، رقصیدن در Masky میتواند تقریبا غیر ممکن باشد!

9.9
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و برسی Black Book
20 سپتامبر 2021
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
8.1

نقد و برسی Black Book

3.7

نقد و برسی World Soccer Strikers ’91

6.8

نقد و بررسی May’s Mysteries: The Secret of Dragonville

8.0

نقد و بررسی Kitaria Fables

9.7

نقد و بررسی بازی Marble Duel

8.0

نقد و بررسی Recompile

6.5

نقد و بررسی From Earth To Heaven

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved