نقد و بررسی Mars Horizon

توسط parsjoy در 2 فوریه 2021

در این مقاله نیز قصد دارم بازی متفاوتی را خدمتتان شرح و مورد نقد و بررسی قرار دهم . این بازی یک بازی شبیه ساز و تخصصی موشک سازی است یعنی شما باید علاقه به عرصه فضا و موشک سازی داشته باشید تا از آن لذت ببرید زیرا در این بازی شما فقط نقش سازنده موشک را بر عهده دارید و خبری از کنترل موشک یا حرکت هیجانی داخل بازی نیست . همان طور که گفتم این بازی یک بازی تماما استراتژیک است یعنی شما فقط مراحل ساخت و برنامه ریزی پرتاب موشک را تجربه خواهید کرد البته در گرافیک سه بعدی و مناسب که می تواند هر علاقه مند به موشک را به خود جذب کند . حال سازنده این بازی شرکت Auroch Digital می باشد و در ماه ژوئن سال 2020 توسط شرکت The Irregular Corporation منتشر شده است که در پلتفرم های نینتندو سوئیچ، پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان، مایکروسافت ویندوز قابل دسترسی می باشد .

در ابتدا راجب به گرافیک و جلوه های صوتی این بازی کمی صحبت کنیم و آن را مورد نقد و بررسی قرار دهیم . اما این بازی به دلیل اینکه یک بازی استراتژیک و مدیریتی می باشد شاید گرافیک در آن نقش بسزایی را ایفا نکند و شاید کار سختی نباشد طراحی گرافیک این نوع بازی ها زیرا چیزی جز صفحاتی پر از نوشته و گزینه های مختلف دیده نمی شود . ولیکن تا حدودی این طور است یعنی در بیشتر قسمت ها نوشته و گزینه است اما در بخشی از بازی هم گرافیک سه بعدی دیده می شود که شاید خیلی کم و کوتاه باشد اما از اهمیت فراوانی برخوردار است . متاسفانه در بازی Mars Horizon گرافیک سه بعدی فوق العاده ای طراحی نشده است ولیکن می توان به آن فقط نمره قبولی را داد و نه بیشتر ! به قطع سازنده این بازی قصد داشته بیشتر طراحی صفحات مدیریتی را زیبا بسازد و تمرکز خاصی روی قسمت های فیزیکی و سه بعدی بازی نداشته است که البته انتزار چندانی هم نمی رود البته در کتار این مسائل موسیقی خیلی ساده در برخی نقاط بازی در حال پخش است که نمی توان آن را یک پایه تلقی کرد اما در بهتر بودن بازی نقش کوچکی داشته است .

حال نوبت به قسمت اصلی مقاله یعنی گیم پلی بازی رسیدیم که خوب یا بد بودن بازی تا حد زیادی به این بخش مربوط می شود . گیم پلی این بازی کاملا سلیقه ای است یعنی اگر شما به موشک سازی و مهندسی سازه های علمی و تکنولوژی علاقه دارید این بازی می تواند یک گزینه بسیار خوب برای شما باشد زیرا به تخصصی ترین حالت ممکن از ساخت شرکت تا زمان به حرکت در آمدن موشک را برای شما باز سازی کرده است و شما می توانید با این بازی اطلاعات جذابی را در قالب سرگرمی به دست آورید . البته همان طور که در ابتدا گفتم شما باید به این نوع بازی علاقه داشته باشید تا از آن لذت ببرید زیرا این بازی تماما حرفه ای و تخصصی است طوری که شما هیچ جنگ یا مداخله ای ندارید و فقط باید به پیشرفت این تکنولوژی به صورت حرفه ای کمک کنید و شرکت خود را گسترش دهید . حال در این راه چالش های متفاوت و خلاقانه ای برای شما طراحی شده است که بازی را خیلی هیجان اگیز تر کرده در بند بعدی به این چالش های خواهم پرداخت .

و اما تولید موشک مراحل و چالش های مختلفی دارد که شما در این بازی با تمام آن ها رو به رو خواهید چیزی که اگر شما در دنیای واقعیت هم موشک ساز و یا ماهواره ساز بشوید با تمام این چالش ها روبه رو می شوید . در ابتدا شما با سازه ی شرکت روبه رو خواهید شد چیزی که از اهمیت فراوانی برخوردار است و تا آخر بازی هم به صورت مداوم باید آن را ترمیم و تقویت کنید . این سازه ی بیرونی شرکت جزئیات مختلفی دارد و شما باید قدم به قدم و به صورت آهسته پیشرفت کنید ، پول در بیاورید و این جزئیات و امکانات را خریداری کنید و حتی با استراتژی خودتان در محل مناسب قرار دهید اما این قسمت اصلی داستان نیست بلکه فقط بخشی از این بازی را تشکیل می دهد . مهم ترین قسمت بازی تولید موشک است اینکه چگونه تولید شود و چگونه به آسمان پرتاب شود .

این موشک ها جنگی نیستند و تمامی آن ها استفاده ماهواره ای دارند یعنی باید تکنولوژی متفاوتی درون آن ها به کار رفته باشد . حال شما باید به صورت تخصصی قطعه های مختلف این موشک ماهواره ای را خریداری و جمع آوری کنید و طی زمان مشخص شده ای این موشک را ارتقا دهید . بیشتر بازی به همین صورت است که قطعات موشک را خریداری می کنید و در جای مناسب آن موشک قرار می دهید و هرچه بیشتر این قطعات را ارتقا دهید امکان سقوط و منفجر شدن آن کمتر می شود هدف اصلی شما هم همین است که موشک بدون ریسک بسازید . البته برای انگیزه بیشتر رقبایی هم برای شما قرار داده شده که این رقبا شرکت هایی فضایی هستند و شما هر لحظه با آن ها در حال رقابت می باشید . امیدوارم از کلیت بازی لذت ببرید تیم ما تمام تلاشش را می کند تا با تجربه ای که از بازی ها کسب کرده شما را آگاه سازد تا از این بازی ها لذت بیشتری کسب کنید .

نکات مثبت

گیم پلی متفاوت
شبیه سازی کامل شرکت فضایی

نکات منفی

تخصصی بودن زیاد از حد
گرافیک ضعیف
موسیقی ضعیف

امتیاز
امتیاز
گرافیک
4.5
داستان
6.0
گیم پلی
7.0
موسیقی
3.0
جزئیات

در کل یک بازی متفاوت و خلاقانه در ژانر استراتزی می باشد که سعی کرده به بهترین حالت ممکن یک شرکت فضایی و پرتاب ماهواره را برای شما طراحی کند تا علاقه مندان به این عرصه لذت کافی را از آن کسب کنند .

5.1
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و برسی Black Book
20 سپتامبر 2021
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
8.1

نقد و برسی Black Book

3.7

نقد و برسی World Soccer Strikers ’91

6.8

نقد و بررسی May’s Mysteries: The Secret of Dragonville

8.0

نقد و بررسی Kitaria Fables

9.7

نقد و بررسی بازی Marble Duel

8.0

نقد و بررسی Recompile

6.5

نقد و بررسی From Earth To Heaven

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved