نقد و بررسی Lair of the Clockwork God

توسط parsjoy در 12 سپتامبر 2020

باسلام به همه ی همراهان عزیز وب سایت ما. در این مقاله قصد داریم تا به نقد و بررسی بازی Lair of the Clockwork God بپردازیم. این بازی برای کنسول های نینتندو سوئیچ و کنسول های نسل هشتمی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان عرضه شده است. هم چنین می توانید این بازی را بر روی رایانه های شخصی ویندوزی خودتان نیز اجرا نموده و از ان لذت ببرید.بازی Lair of the Clockwork God در ژانر ماجراجویی به بازار عرضه شده است با نقد و بررسی این بازی جذاب با ما همراه باشید.

در این بازی با دو شخصیت اصلی بازی به نام های بن و دن همراه می شویم. این دو دوست قدیمی بار دیگر با یکدیگر پا به یک ماجراجویی بسیار خطرناک می گذارند تا در چرخه ی غیرقابل نفوذ زمان تاثیر بگذارند و از آخر الزمانی که در انتظار بشریت است جلوگیری کنند. برای این کار باید مسیری طولانی را به سمت کامپیوتری قدیمی طی کنند – که همان فهم ما از زمان است- تا به وی درباره ی احساسات انسانی بگویند و اینکه ممکن است با  رسیدن قیامت همه ی این احساسات نیز به دست فراموشی سپرده شود.

داستان بازی بسیار یونیک و یکتا است. ایده ی پشت داستان ایده ی بسیار ناب و خلاقانه ای است و از دغدغه ای سخن می گوید که همه ی انسان ها در زماین از زندگی شان با ان رو به رو می شوند. این دو دوست نیز علاوه بر اینکه خودشان دیگر در سن و سالی هستند که بار سنگین زمان را بر پشت خمیده شان بیشتر از پیش حفظ می کنند باید در طی مسیر علاه بر همه ی مسائل پیش رو با این کشمکش درونی نیز رو به رو شوند که آیا جهان ارزش نجات یافتن دارد؟ بازی Lair of the Clockwork God علاوه براینکه بازی ای است درباب زمان درباره ی معنای زندگی نیز بسیار می تواند راهنمای خوبی واقع شود.

در بازی با بن و دن همراه می شوید. یکی از ایده های کلیدی که در داستان و گیم پلی بازی خودنمایی می کند ایده ی دوگانگی است. بن و دن دو شخصیت متفاوت هستند با دغدغه ها و قابلیت هایی متفاوت که این دوگانگی برای خودشان نیز چالش هایی در طی مسیر برایشان پیش می اورد. بن فردی است سنتی و قدیمی مآب و در عین حال آرام که به صورت نقطه کلیک نیز هدایت ان در بازی ممکن است. در عین حال دن فردی است مدرن تر اما پرخاشگرتر که کنترل آن در بازی به صورت روان و با هدایت فرمان بازی صورت می گیرد.

گیم پلی بازی در محیطی دو بعدی به وقوع می پیوندد. بن و دن را باید به صورت همسان کنترل نمایید. یعنی زمانی را به این و زمانی را به دیگری اختصاص دهید تا بتوانند با یکدیگر پیش بروند. در عین حال هر کدام از این دو وظایف متفاوتی را می تواند اجرا کند و البته قابلیت های متفاوتی با یکدیگر دارند بنابراین باید در جایگاه خودشان به خوبی پیش بروند. گاهی در بازی پیش می اید که دو دوست از یکدیگر دور می افتند و باید راه برگشت به یکدیگر را پیدا کنند و دوباره نزد هم برگردند. یکی از راه های حل اسلی در این موارد این است که بین آن یکی شخصیت سوئیچ کنید تا بتوانید با توسل به راهی همدیگر را بیابید.

گرافیک جذاب بازی یکی از مولفه های اساسی ان است. گرافیک بازی در سبک گرافیکی و رنگی کار شده است و شامل رنگ های تیره و روشن است و در عین خال در هر محیط هارمونی بسیار چشم نوازی در محیط بازی حاکم است که به جذابیت بازی اضافه می کند. محیط بازی پر جزئیات طراحی شده است و علاوه بر همه ی مولفه های اصلی بازی برخی ماموریت ها و بخش های فرعی نیز در بازی برای کشف وجود دارند که تجربه ای کوچک و جذاب به حساب می آیند.

دیالوگ های عمیق و بسیار جذابی در بازی وجود دارند که هر کدام می توانند تلنگری برای روح های سرگردان ما باشد. دیالوگ های بازی عمیق و در عین حال کمدی و فان هستند. ارجاعات زیادی در این بین به دنیای مدرن و مصائب آن در بازی می رود و در عین حال نیز تمامی این گفتگوها با طنزی تلخ همراه است که در بسیاری مواقع نیشخندی تلخ بر لب های بازیکن می نشاند.

محیط های بسیار متنوعی در بازی به چشم می خورند که ماجراجویی های دو دوست ما در آن ها به وقوع می پیوندند. در بازی گیم پلی شامل پیشرفتن خطی رو به جلو در این محیط ها و هم چنین حل کردن معماها و چالش هایی است که بر سر راه شما ظاهر می شوند تا بتوانید مسیر خود رابه سمت جلو باز کنید. این چالش ها شامل جا به جایی اشیای صحنه بازی و همینطور البته معماهای بسیار فکری تر و جذاب تر است در عین حال در مسیر این امکان نیز هست که با دشمنان ریز و درشتی رو به رو شوید که قصددارند مانع شما برای راه یافتن به مقصودتان باشند و شما هم باید ان ها را از سر راه بر دارید.

نکات مثبت

ایده ی داستانی یگانه
گیم پلی جذاب و متفاوت
هارمونی رنگهای چشم نواز در محیط بازی
دیالوگ های عمیق و کمدی

نکات منفی

کنترل دو شخصیت در گاهی مراحل شاید برای برخی سخت باشد

امتیاز
امتیاز
گرافیک
9.0
داستان
9.0
گیم پلی
8.5
موسیقی
8.5
جزئیات

به صورت کلی این بازی یکی از بهترین بازی های در پزانر خودش می باشد که به تازگی به بازار عرضه شده است و با دارا بودن مولفه های بسیار جذاب پازلی و معمایی می تواند برای بسیاری تجربه ای جذاب و بی تکرار باشد.

8.8
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی Good Pizza, Great Pizza
21 اکتبر 2020
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.8

نقد و بررسی Good Pizza, Great Pizza

6.9

نقد و بررسی Immortal Realms: Vampire Wars

7.5

نقد و بررسی Aery: Broken Memories

5.3

نقد و بررسی بازی A hero and a garden

4.9

نقد و بررسی بازی Infini

7.9

نقد و بررسی CrossCode

8.3

نقد و بررسی Night Call

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved