نقد و بررسی بازی Homebody

توسط Pars Joy در 11 ژوئن 2023

ترسناک، ژانر گسترده ای است و از فیلم های اسلشر غرق در خون گرفته تا داستان های عجیب و غریب و تفریحی را شامل می شود. بازی Homebody، منتشر شده توسط Rogue Games و توسعه یافته توسط Dark Curry، به سمت مورد دومی گرایش دارد. شما نقش امیلی، یک زن جوان مبتلا به بیماری ترس از مکان های شلوغ را به عهده می‌گیرید که در خانه ای متروکه همراه با دوستانش دور هم جمع شده اند. زمانی که برق به طور غیرمنتظره ای قطع می شود، ناگهان اوضاع تغییر می کند.

شما جعبه برق را چک می کنید و متوجه می شوید به طرز عجیبی خالی است – فقط دو سیم وجود دارد، یکی به اتاق زیر شیروانی رفته و دیگری به زیرزمین منتهی می شود. این بخش ها قسمت هایی از خانه هستند که توسط صاحب خانه از ورود به آنها منع شده ایم. درست در زمانی که از زیرزمین بازرسی می کنید، توسط یک چهره مرموز نقابدار با چاقو کشته می شوید. اما پس از این حادثه، ساعت معکوس می شود و شما دوباره به خانه باز می گردید. اینبار سعی می‌کنید این تجربه ناخوشایند را از طریق درخت‌های گفتگو با دوستانتان در هنگام گپ زدن بیان کنید، اما مهم نیست که چقدر سعی می‌کنید به آنها هشدار دهید، زیرا این فقط به یک گفتگوی پیش پا افتاده تبدیل می‌شود. در ادامه نقد و بررسی با ما همراه باشید.

Homebody یک بازی ترسناک پازل کلاسیک است که درک سلامت روان را هدف قرار داده است. در واقع این بازی نوعی ادای احترام به بازی های ترسناک پلی استیشن 1 است که از زاویه دوربین ثابت و گرافیک چندضلعی بهره می برد. قهرمان داستان یعنی امیلی استعداد رزمی ندارد و به همین دلیل، بهترین گزینه او برای مقابله با قاتل مرموز، پنهان شدن در کمد یا فرار کردن است. کات سین ها و فلش‌بک‌ها داستان بازی را تاکید می کنند و اضطراب اجتماعی امیلی را نشان می‌دهند. در حالی که امیلی تلاش می کند تا از قاتل جان سالم به در ببرد، همچنین باید با دوستانی که در گذشته به آنها آسیب رسانده است، دوباره روابط صادقانه برقرار کند.

گیم پلی بازی Homebody به سبک اشاره و کلیک دنبال می شود و بیشتر روی حل معماها و اکتشاف در محیط خانه تمرکز دارد. شما باید سرنخ‌هایی پیدا کرده و معماها را حل کنید، در عین حال که باید از چنگال یک قاتل نقابدار فرار کنید. وقتی بمیرید، ساعت بازی به ابتدای شب برمی گردد و از آخرین محل سیو، دوباره زنده می شوید. پازل‌ها به روش بازیهای سبک «مترویدوانیا» معرفی می‌شوند که در آن نکات و پازل‌ها قبل از اینکه بتوانید آنها را کامل کنید نشان داده می‌شوند. با پیشرفت در بازی، حلقه زمان شروع به از بین رفتن می کند، دیگر شخصیت ها نشانه هایی ارائه می دهند که بیان می کند آنها نیز از سرنوشت وحشتناکی که قرار است متحمل شوند آگاه هستند. همچنین قاتل زودتر در شب ظاهر می شود و روال کلی را زیر پا می گذارد و دشواری گیم پلی را افزایش می دهد.

سبک هنری این بازی از نوعی زیبایی‌شناسی خاص استفاده می کند که شاید کمتر با آن سر و کار داشته اید، نوعی سبک به اصطلاح ایستا و ناخوشایند که در بازی‌های قدیمی ترسناک پلی‌استیشن 1 وجود داشت و دارای مدل‌های سه‌بعدی روان و ساده همراه با دیالوگ‌های بصری مشابه کتاب های کمیک است که محیط جالبی را ایجاد می‌کند. انیمیشن شخصیت‌ها به خوبی انجام شده و معمولا حرکات ساده‌ای در صورت انجام می‌دهند تا بر پاسخ خود تأکید کنند و زمینه‌ای طعنه‌آمیز به گفتگوی جدی‌شان می دهند.

رابط کاربری ساده طراحی شده و یک مشکل من این است که بازی در مورد اینکه آیا سرنخی که پیدا کرده ام، بخشی از یک پازل حل شده است یا حل نشده، توضیحی در اختیار من قرار نمی دهد. ای کاش بازی از یک سیستم ذخیره سازی استفاده می کرد تا پازل هایی را که روی آن کار می کردید حفظ کند.

راهنمایی های مربوط به پازل ها که اغلب شامل گفتگو هستند نیز در هیچ کجا ذخیره نمی شوند، بنابراین باید راهی پیدا کنید که در صورت فراموش کردن، دوباره نمایش داده شوند. می توانید از این نکات عکس بگیرید و حتی یادداشت برداری کنید تا از این طریق بتوانید پازل مورد نظر را راحت تر حل کنید. جلوه های صوتی بازی عمدتاً محیطی و اضطراب آور هستند. آنها طوری زمان‌بندی شده اند تا بتوانند جامپ اسکرها را به خوبی به نمایش بگذارند و لحظات ترسناک بازی را نشان دهند. اغلب صداهایی که در بازی می شنوید، این موضوع را تداعی می کنند که چیزی در حال حرکت است و باید از آن آگاه باشید و به همین علت بیشتر از اینکه ترسناک باشند، باعث حواس پرتی شما می شوند.

اشتباه نکنید و این مورد را جزو نقاط منفی در نظر نگیرید. صدا می‌تواند نقش مهمی در جذابیت Homebody ایفا کند، تا حدی که برخی از پازل‌های شنیداری وجود دارد که برای حل آنها باید به درک شنوایی خود تکیه کنید. Homebody پر از ارجاعات و بازی های فکری جالب است و قطعاً یک بازی محسوب می شود که باید به عنوان یک طرفدار عناوین ترسناک آن را بررسی کنید.

نکات مثبت

سناریوی داستانی جذاب و درگیرکننده
طراحی عالی و هوشمندانه پازل ها
اتمسفر سنگین و منحصر به فرد
انیمیشن شخصیت ها بسیار عالی انجام شده است

نکات منفی

ممکن است دوربین ثابت بازی برای برخی بازیکنان ناخوشایند باشد
نسبتا کوتاه است
داستان با گیم پلی چندان مطابقت ندارد

امتیاز
امتیاز
گرافیک
7.5
داستان
8.0
گیم پلی
7.0
موسیقی
8.0
جزئیات

من شخصاً از بازی کردن Homebody لذت بردم و این موضوع ربطی به نمره ای که به این بازی داده ام، ندارد. طی مدت زمانی که مشغول انجام بازی بودم، بیشتر با حل معما و فضای منحصر به فرد درگیر آن بودم اما داستان در نهایت من را مطیع خود کرد. این عنوان مطمئناً ارزش وقت گذاشتن را داشت و یکی از معدود بازی‌هایی بود که این روزها واقعاً می‌خواستم آن را تمام کنم. با اینکه این بازی کاملا بی عیب و نقص نیست، ولی من فکر می‌کنم توسعه دهندگان Rogue Games قطعاً به هدفی که با Homebody در نظر داشتند رسیده اند. این داستان به راحتی در جایگاهیی بالاتر از میانگین عناوین مستقل ترسناکی قرار می گیرد که این روزها منتشر می شوند. طراحی/جو کلی بسیار منحصربه‌فرد بود، پازل ها سرگرم کننده و پر از لحظات هیجان انگیز بودند که همه جزئیات را در بر می گرفتند. این بازی تا حد زیادی من را ترسانده بود، اما با این حال هنوز هم مجبور شدم اسرار آن را کشف کنم و تکمیل آن فقط چند ساعت طول می کشد.

7.6
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha
6 دسامبر 2023
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.4

نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha

6.5

نقد و بررسی بازی Doom and Destiny Worlds

8.0

نقد و بررسی بازی Sven – Completely Screwed

8.1

نقد و بررسی بازی Kovox Pitch

7.5

نقد و بررسی بازی Super Intern Story

9.0

نقد و بررسی بازی Bzzzt

6.0

نقد و بررسی بازی The Crown of Wu

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved