نقد و بررسی بازی Enclave HD

توسط Pars Joy در 18 آگوست 2023

تب و تاب برای بازسازی بازی های قدیمی و بیرون آوردن آنها از حالت قدیمی خود چند سالی می شود که در میان توسعه دهندگان بازیهای ویدئویی باب شده است و البته با گذشت زمان بر مقدار محبوبیت این کار افزوده می شود. شما از تجربه برخی از این عناوین بازسازی شده خوشحال می شوید و یا نسبت به دیگر موارد احساس نگرانی یا اضطرب دارید و البته این موضوع رو هم باید تاکید کنم که نتیجه نهایی اینگونه بازخوردها به دیدگاه های افراد بستگی دارد، برای مثال ممکن است یک شخص از بازی کردن آنها لذت ببرد و فرد دیگر اصلا روی خوشی به آنها نشان ندهد.

این گونه دیدگاه ها در مورد بازی Enclave HD نیز صدق می کند، یک نسخه بازسازی شده از عنوانی که در اصل در سال 2002 بر روی Xbox منتشر شده بود که اکنون با عنوان بسیار جذاب Enclave HD شناخته می شود. اما آیا این محصول نوستالوژیک توانسته رضایت جامعه مخاطبین را به خود جلب کند یا خیر؟

Enclave HD یک عنوان RPG اکشن ماجراجویی است که توسط Sickhead Games و Starbreeze Studios توسعه یافته و توسط Ziggurat Interactive منتشر شده است و به بازیکنان این شانس را می‌دهد که هر دو جبهه نور و تاریکی را در دو کمپین مجزا در آغوش بگیرند که هر کدام دارای شخصیت‌های متنوع و تجربه‌های منحصر به فردی از لحاظ گیم‌پلی است. با این حال، علیرغم اینکه این بازی با دو کمپین خود دارای نوستالژی و ارزش بازپخش است، به دلیل برخی مکانیک‌ها و جلوه‌های بصری ارتقا یافته خود در تلاش است تا مخاطبان مدرن را مجذوب خود کند.

پیش فرض داستانی این بازی حول محور مبارزه بی انتها بین خیر و شر است و در دنیای به اصطلاح عرفانی Celenheim اتفاق می‌افتد که زمانی توسط طلسم قدرتمندی که توسط جادوگر بزرگ Zale ساخته شده بود تقسیم می‌شد، اما اکنون نیروهای تاریکی به دنبال شکستن شکاف به وجود آمده و ادعای پیروزی هستند. به عنوان قهرمان داستان، شما یک سفر قهرمانانه را آغاز می‌کنید تا برای نیروهای نور بجنگید یا به تاریکی خدمت کنید و از میان مجموعه‌ای از گزینه‌های شخصیت‌های فانتزی آشنا مانند شوالیه‌ها، جادوگران و گابلین‌ها یکی را انتخاب کنید.

ایفای نقش در دو جبهه نبرد تاریکی و روشنایی کاملا به انتخاب شما بستگی دارد. بدون شک یکی از نقاط قوت Enclave HD در دو کمپین جداگانه آن نهفته است که به بازیکنان امکان می دهد در هر دو طرف درگیری شرکت کرده و نقش خود را انتخاب کنند. کمپین Light بازیکنان را با قهرمانان کلاسیک مانند انسان‌ها، الف‌ها و گنوم‌ها آشنا می‌کند، در حالی که کمپین Dark فرصتی را برای پذیرفتن طرف بدخواه، به عهده گرفتن نقش‌های گابلین، قاتل، اورک‌ها و سایر طبقات ارائه می‌دهد که در خدمت تاریکی هستند. این دیدگاه دوگانه به روایت داستانی عمق زیادی می‌بخشد و تجربه‌ای منحصربه‌فرد برای کسانی که در هر دو کمپین سرمایه‌گذاری می‌کنند فراهم می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که برای اولین بار در بازی Enclave مورد استفاده قرار گرفت و باعث شد این عنوان از زمان خود جلوتر باشد.

با این وجود، با وجود تنوع در شخصیت ها، گیم پلی بازی تا حدودی تکراری است و به خصوص با استانداردهای امروزی جور در نمی آید. مکانیک‌های رزمی نسبتاً ساده‌اند و به شدت به فشار دادن دکمه‌های مختلف به صورت نسنجیده تکیه می‌کنند و تفاوت‌های تاکتیکی کمی در آن دخیل هستند. کنترل‌ها فاقد پاسخ‌گویی هستند که این به نوبه خود منجر به خلق تجربه‌ی جنگی تا حدودی دست و پا گیر می‌شود که اندکی آزاردهنده است. این، همراه با عدم وجود پیچیدگی در ساختار ماموریت ها، ممکن است گیمرهای مدرنی را که نوستالژی نسخه اصلی را ندارند و به دنبال تجربه‌ای دقیق‌تر و چالش‌برانگیزتر هستند، از ادامه بازی منصرف کند.

از لحاظ صداگذاری و جلوه های بصری، Enclave HD به خوبی قدیمی بودن خود را نشان می دهد و از نظر ظاهری همانند گوشت گوسفندی است که لباس بره بر تن دارد. اینکه چقدر از بافت های گرافیکی ارتقا یافته HD استفاده می کند، چندان مهم نیست، زیرا هنوز هم کاملاً ناهموار به نظر می رسد و جلوه های بروزرسانی شده اصلا در حد بازیهای امروزی نیستند.

بافت های گرافیکی افتضاح، طراحی ضعیف مراحل و انیمیشن های اسفناک آن واقعا خنده آور است. این قبل از بحث در مورد مدل های شخصیت است! به دلایل ناشناخته، هر شخصیت شبیه یک مدل مومی نیمه ذوب شده به نظر می رسد. با اینکه می دانم که این بازی 20 ساله است، اما به طرز وحشتناکی قدیمی به نظر می رسد. جلوه‌های بصری ارتقا یافته مطمئناً در برخی جنبه‌ها قابل توجه هستند و این بهترین دلیل برای انجام این بازی است، اما آنها نمی‌توانند مشکلات مرتبط با مدل‌ سازی و طراحی محیط‌های نه چندان جالب را پنهان کنند. در طرف مقابل موسیقی متن پیشرفت بزرگی محسوب می شود و دارای موسیقی و جلوه های جدید است، اما صداگذاری با کیفیت پایین آن به عنوان منبع یادآوری نسخه قدیمی بازی عمل می کند.

از جنبه مثبت، Enclave HD انواع مختلفی از سلاح‌ها، سپرها و آیتم‌های جادویی را ارائه می‌کند که به گیم‌پلی آن هیجان زیادی را می‌افزاید. جمع آوری طلا در طول ماموریت ها قفل این آیتم ها را باز می کند و بازیکنان را تشویق می کند تا در حین حرکت اطراف خود را کشف کنند. علاوه بر این، گنجاندن دشمنان مختلف و چالش‌های متنوع، تجربه گیم‌پلی را افزایش می‌دهد. Enclave HD به هیچ وجه یک خرید ضروری نیست، اما اگر انتظارات خود را کاهش دهید، ممکن است همچنان از آن لذت ببرید.

نکات مثبت

طرفداران نسخه اصلی از تجربه بازی لذت خواهند برد
ارائه طیف وسیعی از سلاح ها و آیتم ها
تنوع بالای دشمنان و محیط ها

نکات منفی

خیلی آسان است
گیم پلی فاقد عمق
کنترل های کند
صداگذاری ضعیف
گرافیک منسوخ شده و قدیمی

امتیاز
امتیاز
گرافیک
4.5
داستان
5.0
گیم پلی
5.1
موسیقی
5.5
جزئیات

Enclave HD مطمئنا برای طرفداران نسخه اصلی که دو دهه پیش را به خاطر دارند، جذاب است، ولی در جلب توجه مخاطبان امروزی ناکام خواهد ماند. ولی کمپین‌های دوگانه و ارزش بازپخش آن قابل تحسین بوده و شایستگی‌ توجه را دارد. گرافیک قدیمی، مبارزات خسته کننده و بهبودهای محدود کیفیت زندگی مانع از تاثیرگذاری عمیق بازی می شود. در حالی که Enclave HD جذابیت خود را دارد، اگر با نسخه اصلی آشنا نباشید، دیدن جذابیت آن دشوارتر است. اگر کمبودها و مشکلات اصلی بازی را در نظر نگیرید، با یک اثر نوستالوژیک فوق العاده روبرو هستید که به خوبی می تواند انتظارات علاقمندان به بازیهای نقش آفرینی کلاسیک را برآورده سازد.

5.0
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha
6 دسامبر 2023
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
7.4

نقد و بررسی بازی Horror Tale 2: Samantha

6.5

نقد و بررسی بازی Doom and Destiny Worlds

8.0

نقد و بررسی بازی Sven – Completely Screwed

8.1

نقد و بررسی بازی Kovox Pitch

7.5

نقد و بررسی بازی Super Intern Story

9.0

نقد و بررسی بازی Bzzzt

6.0

نقد و بررسی بازی The Crown of Wu

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved