نقد و بررسی بازی Attentat 1942

توسط Pars Joy در 30 سپتامبر 2022

یکی از ژانر هایی که بسیار محبوب بوده است و امروزه به دست فراموشی سپرده شده است، فیلم های تعاملی است. خوشبختانه در سال های اخیر و با رشد صنعت سرگرمی و ورود هنر دوستان جدید به عرصه، این سبک هم کمی تجدید حیات داشته است. این ژانر که در گذشته بسیار داغ و پر بحث بوده است اما به سرعت فراموش شده بود (این اتفاق به اوایل دهه ۰- میلادی باز می گردد)، اکنون و در حال حاضر این سبک به لطف پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن تجهیزات فیلم برداری با کیفیت دوباره سر پا شد و توانست قیمت گزاف گذشته برای تولیدات چنین آثاری را در دسترس توسعه دهندگان مستقل با هزینه و بودجه پایین تامین کند. اکثر بازی‌های این ژانر که در گذشته وجود داشته اند. بخش داستانی و کمپینی خاصی را پیش روی مخاطبان قرار می دهند، اما در عنوان جدید شرکت کوچکی که در جمهوری چک توسط تعدادی از دانشجویان تاریخ تاسیس شده است، با یک بازی متحرک و خاطره‌ انگیز به نام Attentat 1942 طرف هستیم که اندکی با گذشتگانش تفاوت دارد.

 

 

بازی Attentat 1942 شما را در شخصیت نوه ناشناس بازمانده و سالخورده جنگ هولوکاست در جمهوری چک، به نام Jindřich Jelínek (جیندریچ جلینک) قرار می دهد. داستان بازی از اینجایی شروع می شود که، سال 2001 است، یعنی آن زمانی که دقیقا برخلاف دنیای امروز، هنوز تعداد زیادی کهنه سرباز جنگ جهانی دوم در بین ما زندگی می‌کردند، و به نظر می‌ رسد که جیندریچ بزرگ، در حالی که در بیمارستان برای طولانی ‌مدت تحت مراقبت‌ بود، به پایان عمر خود و مرگ ابدی نزدیک می ‌شود. این فرمانده بزرگ دوران جنگ، اکنون روز هایش را به استراحت و در کردن خستگی های جنگی می گذراند و متاسفانه به اندازه کافی سرپا و سرحال نیست که بتواند صحبت کند. در طول بازی، شخصیت شما که اکنون به عنوان نوه این فرد بزرگ می شناسیدش، از پدربزرگ بیمارش مراقبت می کند و به او سر میزند ( البته در هفته های آخر او)، تا داستان های اعجاب انگیز زندگی پدربزرگ خود را دنبال کند. شما اکنون باید انتخاب کنید که در گذشته های دور پدربزرگتان کاوش کنید تا به حقیقت و آنچه که واقعا او در طول جنگ جهانی دوم تجربه کرده است را، پیدا کنید.

 

 

گیم‌پلی بازی عمدتاً از پیمایش ها و دنبال کردن صحنه‌های ویدیویی، که به صورت لایو اکشن ضبط شده است، تشکیل می شود. در طول بازی شما باید با اندک بستگان بازمانده جیندریچ و همینطور همکاران و همدوشان دوران جنگ او ملاقات کرده و با آنها صحبت ‌کنید. در این صحبت ها و ملاقات ها، شما به دنبال سرنخ ‌های ریز و درشتی که در این مکالمات وجود دارند استفاده می کنید، تا ارتباطات از دست رفته و یا موارد ارزشمندی را که از چشم دیگران پنهان مانده است را بیابید. در این بین، یک معمای مرکزی بزرگ به زودی آشکار می‌شود (که برای جلوگیری از اسپویل داستانی به آن نمی پردازیم) و اکنون شما باید ببینید که آیا پدربزرگ شما با این رویداد مهم ارتباط داشته است یا خیر؟

در روند بازی، شما با پرسیدن سوالات درست از رهبران و جلب اعتماد آنها، می توانید داستان هایی را از زبان آن ها بشنوید که به شما امکان می دهد از طریق فلاش بک هایی که در بازی بشدت زیبا و البته هنرمندانه طراحی شده، به گذشته و آن خاطره خاس وارد شده و همانند یک فیلم و یا خاطره باز سازی شده، آن را تجربه کنید. در این سکانس‌ ها، شما باید به دنبال لحظات مهمی در زندگی و خاطرات این بازماندگان باشید که حاوی سرنخ های بسیاری هستند و همچنین سعی کنید در میان این سناریو های زیبا و البته غم‌انگیز، از شهروندان یهودی که زیر دست اشغالگران نازی شکنجه شده‌اند و زندانیان آشویتس که برای بقای خود تلاش می‌کنند، داستان آن ها را بیابید.

 

 

به جرعت می توان گفت که بازی Attentat 1942، اولین بازی ماجرایی در سبک خودش است که کاملا شبیه به یک مستند تعاملی و خوش ساخت شبیه است. بازماندگان و افسرانی که در طول داستان ملاقات خواهید کرد، تخیلی هستند و وجود خارجی ندارند، اما بسیار واضح است که تمامی این شخصیت‌ها، محصول تحقیقات تاریخی گسترده‌ ای هستند که توسط تیم سازنده با دقت و وسواس خاصی انجام شده است و همچنین نکته مهم اینحاست که بازیگران و صداپیشگان این شخصیت ها، بقدری قوی کار کرده اند که شما احساس می کنید افرادی واقعی و معمولی هستند که رو به روی شما نشسته اند و دارند داستان ‌های زندگی‌شان را بازگو می‌کنند. تمامی این عوامل دست به دست هم داده اند تا بازی به پرتره ای باورپذیر و بسیار جذاب از تاریخ هولوکاست تبدیل شود که نمونه آن را در هیچ یک از تولیدات در زمینه جنگ جهانی دوم، دیده نشده است.

 

 

علی رغم احساس آرام ‌تر بخش ‌های امروزه، (جایی که بازی در زمان حال روایت می شود)، داستان کلی Attentat 1942 در طول تحقیق شما، فوریت و هیجان زدگی وجود دارد. بازماندگان و فرماندهان خسته از جنگ و جهان پیرامون، ممکن است از دست نازی ها فرار کرده باشند، اما اکنون دشمن اصلی آن ها فرسودگی است و در حال حاضر تهدیدات اجتناب ناپذیر پیری و عوارضش دست و پنجه نرم می کنند. عدم رعایت مسائل بهداشتی و آسیب های مادام العمری که در طول جنگ به آن ها وارد شده است، باعث ایجاد موانع و محدودیت های ذهنی در آن ها شده که باید برای به خاطر سپردن اطلاعات مهمی که شما در طول سفرتان به آن ها می دهید، بر آن ها غلبه کنند. در دنیای واقعی و خارج از دنیای ویدیو گیم، ما اکنون در زمانی زندگی می کنیم که دو دهه از اتفاقات وقایع به تصویر کشده شده در بازی Attentat 1942 می گذرد. با گذشت هر ساله، احساس نگران کننده ای بین مردم از انکار هولوکاست و ظهور فاشیسم وجود دارد که بسیاری از آموزه های ما را به کلی نابود می کند.

 

نکات مثبت

روایت فوق العاده ارزشمند و جذاب از تاریخ
گیم پلی مثال زدنی
نقاشی ها و طراحی های فوق العاده
پیچش های داستانی خوب
خرده داستانک های قوی
موسیقی و صداگذاری بشدت کار شده

نکات منفی

ندارد

امتیاز
امتیاز
گرافیک
10
داستان
10
گیم پلی
10
موسیقی
10
جزئیات

عنوان Attentat 1942، بدون اینکه دست و پای زیادی بزند و خودش را به آب و آتش بکشد، داستان خود را به گونه‌ای روایت می کند که بی ‌زمان به نظر می‌رسد، مضامینی که در بازی وجود دارد همانند شرارت ‌های دولت های ملی، تبلیغات، و احساس نفرت را به‌طور باور نکردنی محکوم کرده و مورد نقد قرار می دهد. درست همانطوری که یکی از شخصیت‌ های بازی که در اواخر آن پا به داستان می گذارد، مراحل اولیه هولوکاست را به این شکل خلاصه می‌کند، «تعجب آور است که یک ملت، افرادی مثل من و شما، ندیدند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.» بازی هایی همانند این عنوان و به طور کلی عناوینی از این دست بسیار از لحاظ ایده پردازی و خلق مفاهیم انتقادی مهم هستند. تطبیق رویداد های مهم انچنینی از تاریخ، در شکل های جدید سرگرمی مانند ویدیوگیم، به زنده نگه داشتن تاریخ و فراموش نکردن درس هایی که از آن می گیریم کمک می کند. Attentat 1942 با ارائه یک داستان متفکرانه، هنری و صد البته تکان دهنده، درس های زیادی را برای ما دارد و یکی از مهمترین آنها میل همگی ما برای اطمینان از این موضوع است که تراژدی های هولوکاست هرگز تکرار نخواهند شد.

10
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Eville
27 نوامبر 2022
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
9.5

نقد و بررسی بازی Eville

8.8

نقد و بررسی بازی Kaiju Wars

7.8

نقد و بررسی بازی As Far As The Eye

8.8

نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare II

8.0

نقد و بررسی بازی Police Simulator: Patrol Officers

8.8

نقد و بررسی بازی Space Tail: Every Journey Leads Home

بازی Tekken 8 احتمالاً در سال 2023 منتشر خواهد شد

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved