نقد و بررسی بازی Flooded

توسط Pars Joy در 24 فوریه 2024

ژانر بازیهای شهرسازی، نوعی است که بازیکنان را با هدف ساختن وسیع ترین شهر که البته اغلب با محدودیت های زمانی، دشمنان برای مبارزه و اهدافی که باید بسازند، همراه است، موظف می کند. با این حال، Flooded این سناریوی تا حدودی کلیشه ای را تغییر می‌دهد و شما را در دنیایی قرار می‌دهد که سطح آب آن در حال افزایش است و به همین علت باید به دنبال کوچک کردن قطعات قابل سکونتی باشید که امکان ساخت و ساز روی آن وجود دارد.

این بازی که توسط استودیوی Artificial Disasters ساخته شده، ابتدا در سال 2022 برای رایانه های شخصی منتشر شد و یکسال بعد راهی کنسول نینتندو سوئیچ شد و سرانجام در 23 فوریه 2024 توسط کمپانی ناشر Forever Entertainment، در دسترس دارندگان Xbox One و PS4 قرار گرفته است. مطمئنم طرفداران ژانر شبیه سازی شهرسازی از تجربه این بازی مستقل و منحصر به فرد لذت خواهند برد.

بازی Flooded یک حالت کمپین، یک حالت Endless و یک حالت Quick Play را ارائه می دهد. کمپین و حالت پخش سریع، شما را به تکمیل ماموریت های مختلف برای پیشرفت موظف می کند. شما با یک ساعت مسابقه می دهید که نشان می دهد چقدر زمان دارید تا سطح آب بالا برود و هر بار که به صفر برسد، بیرونی ترین حلقه قسمت جزیره به همراه هر ساختاری که روی آنها قرار داده اید ناپدید می شود و تمام زحماتی که تا به آنجا متحمل شدید را نابود می کند. برای دسترسی به دو حالت بی پایان و پخش سریع حتما باید ابتدا کمپین را تکمیل کنید، این یک تصمیم طراحی نه چندان جالب است که برای بازیکنان تازه وارد خوشایند نیست.

این بدان معنی است که شما می خواهید تا آنجا که ممکن است در مرکز جزیره ساخت و ساز کنید. با این حال، صخره‌ها و درختان، موانع اصلی هستند و خانه های مربعی شکل صفحه را مسدود می‌کنند و برای پاکسازی آن‌ها باید ساختمان‌های خاصی ایجاد کنید. مکانیزم های بازی در طول کمپین توضیح داده می شوند. با تکمیل هر سطح، ساختمان‌های جدید، نبرد، سیستم تجارت و موارد دیگر ظاهر می‌شوند. ویژگی های گیم پلی، دارای عمق خوبی است که هر چه بیشتر بازی کنید واضح تر می شود.

در شروع هر بازی، پایگاه شما و همچنین چند ساختمان تولید آب و معدن، تا حدودی نزدیک به لبه نقشه ایجاد می شود. چندین هدف برای تکمیل و همچنین پرداخت منبعی وجود دارد که باید برای رسیدن به دور یا عصر بعدی در آن دور انجام شود. نقشه‌ها به‌طور تصادفی تولید می‌شوند و حالت پخش سریع به شما امکان می‌دهد یک دانه سفارشی بسازید که در آن متغیرهایی مانند اندازه جزیره و سختی را تنظیم کنید. تنها زمانی که هر ماموریت تکمیل شد و به عصر نهایی رسیدید، یا زمانی که آب به پایگاه اصلی نفوذ کرد و گروه شما از بازماندگان را مجازات کرد، سیل به پایان می رسد.

پس از رسیدن به عصر الکتریک، ساختمان ها را می توان ارتقا داد و تولید و قابلیت های آنها را بهبود بخشید. این باعث صرفه جویی در فضای خالی موجود می شود و به طور قابل توجهی قابلیت های هر سازه را بهبود می بخشد، این یک مکانیک حیاتی در زمانی است که هر خانه مربعی شکل ساختمان یک کالای گرانبها محسوب می شود.

به نظرم نقطه ضعف اصلی Flooded در ایکس باکس این است که این یک پورت رایانه های شخصی بوده که به خوبی اجرا می شود، طرح کنترل نسبتاً خوب انجام شده است، اما به راحتی می توان فهمید که گیم پلی با صفحه کلید و ماوس بسیار روان تر خواهد بود و استفاده از کنترلر ایکس باکس چندان پیشنهاد نمی شود. البته این موضوع تعجب آور نیست، زیرا بسیاری از بازی‌های سبک شهرساز و مدیریتی مانند Flooded، صرفاً به دلیل طرح عملی‌تر کنترل ها، روی رایانه شخصی رشد می‌کنند و به موفقیت می رسند.

در پایان، Flooded جزو بهینه ترین بازی های مدیریت شهری می شود که تاکنون تجربه کرده ام. مکانیک‌های زیادی در گیم پلی آن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، اما اگر نمی‌خواهید به سراغ آن‌ها بروید، بازی شما را اصلا تنبیه نمی‌کند. اما همین که با همه چیز آن احساس راحتی کنید، به طور فعال شروع به استفاده از المان هایی خواهید کرد که در ابتدا به آنها علاقه زیادی نداشته اید.

یک مثال عالی در این زمینه، سیستم تجارت است. من در طول کمپین زیاد از آن استفاده نکردم مگر اینکه مجبور شده باشم، اما در طول حالت Endless متوجه شدم که در مراحل بعدی به شدت به آن متکی هستم. این ویژگی های برجسته منجر به خلق محصولی واقعا برجسته در میان بازیهای مستقل شده است که باید قدر تک تک لحظات آن را غنیمت شمرید.

در مجموع، Flooded تمام ویژگی های مثبت یک بازی شبیه سازی عالی شهرسازی را در خود جای داده است و حالات متنوعی را در گیم پلی خود به کار برده تا بتواند ساعت های زیادی سرگرمی را برای علاقمندان به ارمغان آورد. در واقع همه نقاط قوت آن با هم جمع می شوند تا اطمینان حاصل شود که Flooded برداشتی منحصر به فرد از ژانر شهرسازی استکه می تواند به راحتی توجه شما را برای چندین ساعت به خود جلب کند.

نکات مثبت

تنوع خوبی از مکانیک های گیم پلی را ارائه می دهد
برداشتی منحصر به فرد از یک ژانر محبوب محسوب می شود
ساعت های زیادی محتوای جذاب و سرگرم کننده را در اختیار علاقمندان قرار می دهد

نکات منفی

در مقایسه با کنترلر Xbox One، با کیبورد و موس بهتر می توان بازی می کرد
برای اینکه بتوانید به طور کامل از حالت های Quick play یا Endless لذت ببرید، باید حتما کمپین را تکمیل کنید

امتیاز
امتیاز
گرافیک
9.0
داستان
8.5
گیم پلی
9.5
موسیقی
8.5
جزئیات

Flooded تمام ویژگی های مثبت یک بازی شبیه سازی عالی شهرسازی را در خود جای داده است و حالات متنوعی را در گیم پلی خود به کار برده تا بتواند ساعت های زیادی سرگرمی را برای علاقمندان به ارمغان آورد. در واقع همه نقاط قوت آن با هم جمع می شوند تا اطمینان حاصل شود که Flooded برداشتی منحصر به فرد از ژانر شهرسازی استکه می تواند به راحتی توجه شما را برای چندین ساعت به خود جلب کند.

8.9
امتیاز کل
شما به این نمره داده اید
همچنین در پارس جوی
 
نقد و بررسی بازی Tokyo Cooking
6 جولای 2024
توسط Pars Joy
نقد و بررسی
ادلمه مطلب
پست های جدید پارس جوی
5.1

نقد و بررسی بازی Tokyo Cooking

7.0

نقد و بررسی بازی Hero’s Hour

7.5

نقد و بررسی بازی Trackline Express

6.3

نقد و بررسی بازی Aery – Cyber City

6.6

نقد و بررسی بازی Composer World

6.3

نقد و بررسی بازی Blind Shot

6.5

نقد و بررسی بازی Warhammer 40,000: Dakka Squadron

Pars Joy since 2014, All Rights Reserved